Dieta dla ektomorfika
Istnieją trzy podstawowe typy budowy sylwetki: ektomorfik, mezomorfik i endomorfik. Pod tym kątem powinno się dostosować dietę i rodzaje treningów. Czym charakteryzują się ektomorficy i jaka dieta będzie dla nich najlepsza?
Kim jest ektomorfik?
Ektomorfik to jeden z typów (somatotypów) budowy ciała według klasyfikacji Sheldona. Jego cechy charakterystyczne to wysoka i szczupła sylwetka. Dla porównania endomorficy posiadają krępą budowę ciała i wyższy poziom tkanki tłuszczowej, natomiast mezomorfików charakteryzuje atletyczna sylwetka. Ponadto ektomorficy wyróżniają się:
- mocno zarysowanymi kośćmi,
- stosunkowo wąskimi barkami,
- szczupłymi i długimi rękami oraz nogami,
- wąską i płaską klatką piersiową,
- smukłą i wydłużoną szyją,
- tendencją do garbienia się,
- szybkim metabolizmem,
- dobrą perystaltyką jelit,
- trudnościami w nabieraniu masy mięśniowej.
Nie oznacza do jednak, że ektomorficy nie są w stanie osiągnąć umięśnionej sylwetki. Wszystko zależy od przestrzegania odpowiedniej diety i treningów.
Jaka powinna być dieta dla ektomorfika?
Nie tylko osoby borykające się z nadwagą powinny stosować przeznaczoną dla nich dietę. Wielu ektomorfików posiada odwrotny problem, mianowicie nie może przybrać na wadze. Nie powinni oni jednak spożywać większej ilości fast foodów i słonych przekąsek. W ten sposób zwiększą jedynie w niezdrowy sposób ilość tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Mają oni bowiem tendencję do otyłości brzusznej, która z kolei zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca i udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy typu 2. Dieta dla ektomorfika powinna składać się z wysokoenergetycznych, lecz zdrowych produktów. Przy jej układaniu warto kierować się następującymi zasadami:
- przyjmowaną w ciągu dnia liczbę kalorii powinno się zwiększyć nawet o 50%,
- posiłki należy spożywać codziennie o stałych porach, najlepiej, by ich liczba wynosiła od 5 do 7,
- między posiłkami nie powinno się podjadać,
- dieta może zostać wzbogacona o odżywki białkowo-węglowodanowe,
- posiłki powinny zawierać dużą ilość węglowodanów zapobiegającą nadmiernemu spalaniu białek.
Co powinno wchodzić w skład diety dla ektomorfika?
Dieta dla ektomorfika powinna sprzyjać utrzymaniu i budowaniu tkanki mięśniowej. Dobowe zapotrzebowanie energetyczne musi składać się w 45-50% z węglowodanów, 20-25% tłuszczów oraz 30% białka. Warto zadbać o uwzględnienie zdrowych źródeł zarówno węglowodanów złożonych, jak i prostych. Należy spożywać tłuszcze roślinne i produkty wysokobiałkowe. Ektomorficy muszą unikać produktów wysoko przetworzonych i bogatych w tłuszcze nasycone. Konieczne jest też jedzenie warzyw stanowiących cenne źródło witamin, błonnika oraz składników mineralnych. Poza dietą ektomorficy muszą pamiętać też o regularnych treningach i regeneracji po nich, higienie snu oraz unikaniu stresu.
Podsumowanie
Każda osoba w zależności od typu budowy ciała ma inne potrzeby dotyczące żywienia. Ektomorficy najczęściej mają problem z przybraniem na wadze, dlatego powinni zadbać o dostarczanie sobie wysokoenergetycznych, lecz zdrowych produktów. Spożywanie dużej ilości fast foodów nie jest dobrym wyborem i sprzyja rozwojowi otyłości brzusznej oraz wielu innych chorób.