Chociaż nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie zachowania świadczą o małżeńskiej zdradzie, istnieje cała gama pojedynczych schematów funkcjonowania, które mogą wzbudzić w nas uzasadnioną niepewność o los własnego związku. Na jakie zachowanie męża należy zwrócić szczególną uwagę, podejrzewając, że to może być zdrada? Podpowiadamy!
Przesadne dbanie o swoją niezależność
Nie ma niczego złego w tym, że ktoś korzysta ze swojego prawa do stawiania własnych, zdrowych granic. Jeżeli jednak w Waszym związku dzieliliście się informacjami wysyłanymi od przyjaciół, nie mieliście problemu z używaniem swojego sprzętu elektronicznego czy wysyłaniem maili z rachunkami przez osobiste skrzynki pocztowe, te zachowania mogą wzbudzić szczególny niepokój:
- nie odstępowanie na krok własnego telefonu
- zakrywanie ekranu komputera bądź telefonu zaraz po otrzymaniu wiadomości
- częste uśmiechanie się do odebranej komunikacji bez chęci wyjaśnienia kto i co napisał
- wpadanie w złość po wzięciu przez nas jego sprzętu elektronicznego
To właśnie one są zazwyczaj pierwszym sygnałem nadchodzących zmian i wyzwań w Waszej relacji, a co za tym idzie – nigdy nie należy ich bagatelizować.
Nagła zmiana wyglądu
Zmiana jest stanem nieodzownie wpisanym w nasze życie: dotyczy to również stylu i sposobu ubierania się. Czasami jednak zachowanie męża po zdradzie przybiera specyficzną formę działania: wybiera się na odkładane długo zakupy, z powrotem używa ulubionych perfum, odwiedza fryzjera i wyciąga z szafy swoje buty do biegania, jednocześnie… nie dzieląc się z nami przemyśleniami w tym temacie.
Kiedy bez żadnego wprowadzenia w sytuację nasz mąż zaczyna nieoczekiwanie o siebie dbać, zawsze istnieje szansa, że robi to, ponieważ chce się komuś podobać. Problem pojawia się wtedy, kiedy okazuje się, że tym kimś wcale nie jesteśmy my.
Wyrzuty sumienia
Zdrada wiąże się również z pozornie pozytywnymi aspektami w relacji. Mąż zaczyna o nas dbać, kupować kwiaty, prawić komplementy i czule głaskać po ręce. Dlaczego więc nagłe napady czułości mogą postawić nas w stan niepokoju? Ponieważ zazwyczaj, znając swojego partnera, odczuwamy ich nieszczerość i dystans – przepełnione są one mieszanką lęku i wyrzutów sumienia.
Osoba zdradzająca może odczuwać żal i smutek względem osoby, z którą dzieli życie, jednocześnie zdając sobie sprawę z własnej niewierności, a to – poprzez nieoczekiwane próby oczyszczenia siebie we własnych oczach – często skutkuje próbą naprawienia własnej relacji. Niestety, zazwyczaj nieudaną.
Ciągłe krytykowanie Waszego związku
Zachowanie męża po zdradzie może przybrać skrajnie odmienną formę: krytykanctwo. Dzieje się tak, kiedy sam siebie próbuje przekonać, że zdrada była dobrym pomysłem, szukając jednocześnie nadmiernej ilości wad we własnym związku.
Szczególnie niepokojące dla relacji może okazać się:
- natarczywe krytykowanie Twojego wyglądu
- powolne odwracanie się od przyjaciół
- wytykanie wszystkich możliwych błędów
- potępianie Twoich codziennych, rutynowych zachowań
To normalne, że mąż ma prawo zwrócić żonie uwagę na różne aspekty jej funkcjonowania. Bardzo łatwo jednak poczuć, kiedy taka sytuacja ma miejsce w trosce o dobro i rozwój swojej partnerki, a kiedy jest tylko formą nieuzasadnionego czepialstwa.
Fizyczna i psychiczna nieobecność
To się po prostu czuje. Nie spędzacie razem czasu, mąż Cię unika, Wasza sypialnia ucichła, a wspólne wypady na spacery straciły na ważności. Na tym etapie zdrady mogą pojawić się również nadgodziny, ciągłe telefony i nieustanne stawianie Twoich potrzeb za potrzebami innych – szefa, przyjaciół czy domniemanej kochanki.
Często jest to moment, w którym kobiety zaczynają się zastanawiać, jak ukarać faceta, który zdradza – i to właśnie ta myśl powinna nas zatrzymać. Czasami nasza własna wyobraźnia, lęki i niepewności sprawiają, że wyobrażamy sobie katastroficzne scenariusze tam, gdzie ich nie ma. Tylko konfrontacja z partnerem i szczera, dojrzała rozmowa będą w stanie potwierdzić zasadność naszych obaw o wystąpienie jednego z najtrudniejszych dla związku wyzwań, którym niewątpliwie jest zdrada.