Jak sobie poradzić z alergią?

W obecnych czasach coraz więcej osób zmaga się z alergią. To powszechny problem, który może być bardzo dokuczliwy. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można zredukować objawy alergii.

Alergia – co warto wiedzieć?

Warto na samym początku zauważyć, że alergia to stan, w którym układ odpornościowy reaguje na normalnie nieszkodliwe substancje. Mowa tutaj o pyłkach, roztoczach, sierści zwierząt czy pokarmach, co prowadzi do pojawienia się rozmaitych objawów. Do tego dolicza się też niektóre leki. Istnieje jednak kilka sposobów na poradzenie sobie z alergią. Przede wszystkim zalecane jest unikanie substancji wywołujących objawy alergiczne. W przypadku, gdy wiadomo, na co jest się uczulonym, trzeba głównie starać się unikać substancji powodujących alergię. Można też ograniczyć kontakt z alergenem przez stosowanie odpowiednich filtrów powietrza, pokrowców na materace i poduszki, regularne czyszczenie i odkurzanie domu.

Bardzo ważne jest leczenie objawów. W przypadku wystąpienia ich, na przykład kichania, łzawienia czy swędzenia oczu, można stosować leki przeciwhistaminowe https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/alergia-i-katar-sienny pomagające w złagodzeniu objawów alergii. Bardzo pomocna bywa też immunoterapia. W przypadku ciężkich oraz uporczywych alergii warto ją rozważyć. Mowa tutaj o systematycznym podawaniu małych dawek alergenu, żeby zwiększyć tolerancję organizmu na takową substancję.

Co na alergię?

Na alergię bardzo pomocna okazuje się stosowanie naturalnych metod. Mowa tutaj na przykład o aromaterapii, akupunkturze, medytacji czy jodze. Takie metody bywają pomocne w łagodzeniu objawów alergii. Bardzo pomocna jest dieta. W przypadku alergii pokarmowych warto zadbać o stworzenie odpowiedniego jadłospisu. Mowa tutaj przede wszystkim o diecie eliminacyjnej polegającej na wykluczeniu z diety potencjalnie uczulających pokarmów, a kolejno stopniowym ich wprowadzeniu do diety, żeby zidentyfikować, na co organizm reaguje objawami alergicznymi.

Koniecznie przeczytaj:  Czy czerwone policzki u dzieci to powód do niepokoju?

Niestety alergia jest chorobą przewlekłą i nie a się jej wyleczyć całkowicie. Możliwe jest jednak kontrolowanie i łagodzenie jej objawów, stosując właściwe metody. Okazuje się, że w przypadku ciężkich alergii bądź braku poprawy po zastosowaniu różnego rodzaju metod, trzeba udać się na konsultację lekarską. Specjalista często zaleca właściwe leczenie oraz metody radzenia sobie z alergią.

Najlepsze sposoby na alergie

W przypadku alergii sezonowej, takiej jak alergia na pyłki roślin, zalecane jest monitorowanie poziomu pyłków w powietrzu. Trzeba też unikać wyjścia z domu w czasie, kiedy poziom pyłków jest najwyższy. Można to sprawdzić na witrynach internetowych, które publikują każdego dnia raporty o poziomie pyłków w powietrzu. Należy również dbać o higienę. Regularne mycie rąk i unikanie dotykania twarzy, zwłaszcza oczu i nosa, jest pomocne w uniknięciu kontaktu z alergenami. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi roztoczy, które są jednym z najczęstszych alergenów w domu.