Seks podczas okresu
Czy można uprawiać stosunek podczas okresu?
Warto mieć świadomość, że nie ma żadnych, nawet tych najmniejszych przeciwwskazań do uprawiania seksu podczas okresu. Prowadząc życie seksualne podczas menstruacji należy mieć na uwadze ryzyko infekcji, oraz możliwości zajścia w ciążę. W niektórych religiach, oraz kulturach wschodnich seks podczas miesiączki jest zabroniony. Jest to jednak kwestia ideologi, a nie przeciwwskazań pod kątem medycznym. W naszej kulturze, oraz ideologii nie ma żadnych nieprzyjemności z związku z uprawiania miłości w „te” dni. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to przyjemność dla każdego. Dla wielu ludzi po dziś dzień temat ten stanowi pewnego rodzaju tabu. Statystyki mówią, że podczas menstruacji chętniej współżyją osoby starsze, będące w długoletnich związkach. Jeśli partnerzy dobrze czują się podczas zbliżeń w tym czasie, nie ma problemów dla których należałoby rezygnować z wzajemnej przyjemności.
Seks podczas okresu-pozytywny aspekt
Zbliżenia intymne redukują stres, oraz zmniejszają bóle związane z miesiączkowaniem. Podczas menstruacji, podobnie jak podczas orgazmów macica kurczy się, a później intensywnie rozluźnia, co daje ulgę w bólach. Ponadto okres może trwać krócej, z uwagi na skurcze macicy które wyrzucają szybciej i efektywniej fragmenty błony śluzowej macicy. Dla kobiet, które borykają się z migrenami jest pewne rozwiązanie. Mianowicie seks pomaga łagodzić ból głowy. Krew menstruacyjna działa bardzo dobrze jako naturalny lubrykant.
Seks podczas okresu-negatywny aspekt
Podczas trwania miesiączki ryzyko infekcji wzrasta. Menstruacja może ze sobą nieść wstępowanie bakterii do układu rozrodczego kobiety na skutek braku bariery wewnątrzmacicznej. Żelazo znajdujące się we krwi menstruacyjnej nasila wzrost gonokoków-tzw. dwoinki rzeżączki. Istota krwi podczas stosunku zwiększa i to bardzo, ryzyko zakażenia wirusem HIV. Wirus ten jest obecny w menstruacyjnej krwi. Zmiany w układzie hormonalnym oraz immunologicznym przyczyniają się do infekcji drobnoustrojami. Skutek jest taki, że istnieje podwyższone ryzyko zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Łatwiej też o nabycie grzybicy czy waginozy bakteryjnej. Zastosowanie prezerwatywy pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób wenerycznych oraz różnego rodzaju grzybic, czy infekcji. Nie każda kobieta będzie odczuwała przyjemność podczas uprawiania seksu w dni menstruacji. Zdarzyć się może dyskomfort, a nawet ból podczas stosunku.
Seks podczas okresu a ryzyko ciąży
Jeśli nie chcesz zajść w ciąże, korzystaj z antykoncepcji niezależnie od dnia cyklu miesiączkowego. Ryzyko ciąży podczas okresu jest zdecydowanie mniejsze, jednak nie jest zerowe. Najbardziej płodne dni w życiu przeciętnej kobiety to dni między 8 a 19 dniem cyklu. Warto pamiętać, że komórka jajowa żyje kolo 24 godzin, a plemniki w ciele kobiety nawet 7 dni. Długość cyklu miesiączkowego jest sprawą indywidualną, lecz z reguły różni się u każdej kobiety trwając od 26 dni do 32 dni. Na zmiany w długości cyklu mają takie czynniki jak:
- endometrioza
- karmienie piersią
- mięśniaki macicy
- zaburzenia odżywiania
- zespół policystycznych jajników
- utrata masy ciała
- intensywne ćwiczenia fizyczne
- przemęczenie organizmu
- stres
Biorąc pod uwagę powyższe, są to zmiany na które kobieta nie zawsze ma wpływ, więc ciąża w każdym dniu cyklu jest możliwa. Jeśli para nie jest gotowa na dzieci, należy stosować antykoncepcję, nawet podczas miesiączki.
Podsumowanie
Nie ma medycznych przeciwwskazań w sprawie uprawiania seksu podczas miesiączki. Wielu kulturach, oraz religiach jest to zakazane. W przypadku uprawiania seksu podczas menstruacji należy pamiętać, że jest większe ryzyko zarażenia się infekcją, grzybicą, czy wirusem HIV, z tego powodu należy się zabezpieczać. Dobrze jest się zabezpieczać również na wypadek ciąży, jeśli partnerzy nie są gotowi na taką ewentualność. Oczywiście szanse na zajście w ciąże podczas menstruacji są mniejsze, jednak cały czas istnieją. Warto wiedzieć, że ne dla każdej pary seks podczas menstruacji będzie miłym przeżyciem. Jeżeli jednak partnerka nie zgłasza oznak bólu i czerpie przyjemność ze zbliżeń, nie warto z nich rezygnować. Wiele osób nie lubi tego typu zbliżeń i to też jest w porządku. Do pozytywnych aspektów uprawiania seksu podczas miesiączki zaliczyć można zmniejszenie odczuwania bólu menstruacyjnego, skrócenie czasu występowania miesiączki, oraz wykorzystanie krwi menstruacyjnej jako naturalnego lubrykantu. Zdarzyć się może, że podczas miesiączki , narządy rodne kobiety będą na tyle tkliwe, że orgazm będzie przyjemniejszy oraz intensywniejszy. Uprawianie seksu podczas trwania okresu to sprawa bardzo indywidualna, oraz delikatna.