Ile kg ma dag? A ile g?

ile dekagramów ma kilogram

Ile dekagramów ma kilogram?

W szkole uczniowie uczą się o różnych jednostkach miary, wagi czy odległości. Poznają, czym się one różnią, jak je przeliczać i stosować w zwyczajnym życiu. Wiedzą zatem, ile dekagramów ma kilogram, ile miligram ma gramów czy ile gramów mieści się w dekagramie. Trzeba jednak przyznać, że z czasem zapominamy, jak to wszystko przeliczać.

Właśnie dlatego dzisiaj przychodzimy z małym przypomnieniem. Pokażemy jak powinno wyglądać przeliczanie poszczególnych wartości w przypadku jednostek masy. W dzisiejszym artykule skupimy się przede wszystkim na mg, g, dag oraz kg. A w ramach ciekawostki pokażemy także inne jednostki.

Czym jest kilogram?

Kilogram jest podstawową jednostką układu SI. Oznacza to, że nie jest używana jedynie w Polsce, ale także w innych rejonach świata. Poza tym jako jedyna posiada przedrostek kilo oznaczający 1000. Właśnie takie przedrostki powinny nam ułatwiać zrozumienie, jak łatwo przeliczać poszczególne wartości. Kilogramy w skrócie zapisujemy jako kg. W artykule jednak przedstawimy nie tylko, ile dekagramów ma kilogram, ale także sposoby na przeliczenie innych wartości.

Ile dekagramów ma kilogram?

Na początek jednak zacznijmy od dekagramów. Jest to kolejna jednostka, jaką możemy znaleźć w układzie SI. przedrostek deka mówi nam, że jest to liczba 10, a zatem mniejsza od kilograma. Najczęściej właśnie z niej korzystamy, gdy wybieramy się do sklepu. W skrócie zapisuje się jako dag.

1 kg = 100 dag

Przykładowo:

50 dag jabłek = 0,5 kg

10 dag pomidorów = 0,1 kg

200 dag ziemniaków = 2 kg

Ile gramów ma kilogram?

Mniejszą jednostką od dekagramów są gramy, które także zaliczamy do jednostek układu SI. W ich przypadku nie widzimy żadnych dodatkowych przedrostków. Można powiedzieć, że jest to główny wyznacznik masy. W skrócie zapisuje się jako g.

Gramów używamy rzadziej niż dekagramów. Określamy z ich pomocą małe masy, np. słodyczy, ale czasami też narkotyków czy leków.

1 kg = 1000 g

Przykładowo

500 g jabłek = 0,5 kg

300 g ogórków = 0,3 kg

7000 g czekolady = 7 kg

Ile miligramów ma kilogram?

Miligram zalicza się do najmniejszych wartości, jakich na co dzień używamy. Przeważnie jedynie, gdy chodzi o dawkowanie leków lub o ich przygotowywanie. Rzadko kiedy spotkamy je w innych sytuacjach. W skrócie zapisuje się je jako mg.

Przedrostek mili oznacza 1000 podobnie jak w przypadku kilo. Jednak w przypadku kilo mamy do czynienia z powiększeniem o 1000, a w mili zmniejszamy o 1000.

1 kg = 1000000 mg

Skoro już wiemy, ile dekagramów ma kilogram, ile ma gramów i miligramów, warto sprawdzić, jak pozostałe jednostki wyglądają między sobą.

Koniecznie przeczytaj:  Nie wiesz jak obierać ananasa? Sprawdź najprostszy sposób

Ile gramów ma dekagram?

Jak już wspominaliśmy deka oznacza 10. W tym przypadku:

1 dag = 10 g

1 dag = 10000 mg

Z tego przelicznika możemy skorzystać przy mniejszych wartościach.

Ile miligramów ma gram?

Na co dzień nie będziemy raczej korzystać z takiego przeliczanie. O wiele częściej przydaje się za to wiedza, ile dekagramów ma kilogram. Warto jednak i o tym wspomnieć:

1 g = 1000 mg

Wygląda to zatem podobnie, gdy przeliczaliśmy kilogramy na gramy.

Powyższe przeliczniki przydadzą się przede wszystkim szkole do rozwiązania zadań związanych z masą. Jednak na co dzień także możemy z nich korzystać. Pozwolą nam na lepsze zrozumienie, jakie wartości mamy przed sobą. A może nawet pomogą nam nieco zaoszczędzić, gdy będziemy mieli podane ceny z różnymi jednostkami wagi.

Inne jednostki

Oczywiście wspomniane jednostki masy nie są jedynymi, które są obecnie używane. Jak mówiliśmy, te należą do układu SI. Są zatem często wykorzystywane, by każdy miał jasność, jaką wartość ma przed sobą. Czasami jednak można spotkać się także z innymi jednostkami, jak:

  • Funt – to dawna jednostka masy, która została zastąpiona przez kilogramy. Na przestrzeni wieków ulegała zmianom, więc trudno jednoznacznie określić, ile wynosi. Jednak obecnie wciąż używa się jej w krajach anglosaskich.
  • Tona – to dobrze znana nam miara. Przede wszystkim używa się jej w stosunku do cięższych przedmiotów np. samochody, konie.

1 tona = 1000 kg.

  • Kwintal – wartość mniejsza od tony. Przeważnie używany w rolnictwie do określenia ilości zbiorów.

1 kwintal = 100 kg.

  • Uncja – pozwala na określenie wagi metali szlachetnych. Używano jedynie w krajach anglosaskich.
  • Cetnar – wynosi 50 kg.
  • Gran (ziarno) – używana w krajach anglosaskich.
  • Drachma – używana w starożytnej Grecji.
  • Karat – używany w jubilerstwie. Pozwala określić wielkość kamienia i czystość złota.

Warto też wspomnieć, czym są kraje anglosaskie. Są to kraje oparte na brytyjskim systemie parlamentarnym. mamy tutaj na myśli Wielka Brytanię oraz je kolonie, czyli USA, Nową Zelandię czy Kanadę.

Podsumowanie

Wiemy już, ile dekagramów ma kilogram oraz znamy przeliczniki pozostałych podstawowych jednostek wagi, jakie są używane w Polsce. Są one ważne w naszym codziennym życiu, ale jednak nie zwracamy na nie aż tak wielkiej uwagi. A przecież korzystamy z nich co chwilę, np. podczas pieczenia ciasta czy zakupów. Warto więc wiedzieć o nich więcej i korzystać z nich świadomie.