Ile g ma łyżka stołowa?
Wiele przepisów kulinarnych używa łyżki stołowej jako miary ilości składników. Obok szklanki, to jedna z częściej wykorzystywanych miar. Czy można powiedzieć jednoznacznie, ile g ma łyżka stołowa? Okazuje się, że to nie takie proste. Łyżka stołowa jest dość precyzyjną jednostką objętości, jednak masa ilości produktu mieszczącego się na łyżce może być różna, w zależności od jego gęstości. Ile waży łyżka najpopularniejszych produktów spożywczych? Jak wykonywać przeliczenia?
Jak duża jest łyżka stołowa?
Łyżki stołowe bywają różne. Są wykonywane z różnych materiałów, niektóre są głębsze, inne wydają się płytsze. Zaskakujące jest jednak to, że większość łyżek stołowych, wykorzystywanych zwykle do jedzenia zup, ma podobną objętość. Standardowa łyżka to 15 ml (czyli 15 cm3). Warto zauważyć, że łyżeczka od herbaty jest trzykrotnie mniej pojemna i zawierać może zaledwie 5 ml substancji. Mała łyżeczka to 40 kropli, nietrudno więc policzyć, że na dużej łyżce stołowej zmieści się aż 120 kropli płynu. Niezależnie od tego, jaki produkt postanowimy odmierzać łyżką, każdego z nich zmieści się w niej tyle samo – ok. 15 ml. Sytuacja wygląda jednak odmiennie, jeśli zastanowimy się, ile g ma łyżka stołowa.
Jak obliczyć, ile g ma łyżka stołowa produktu?
Określenie wagi produktu, mieszczącego się w jednej łyżce stołowej, wymaga znajomości również jego gęstości. Wynika to z prostej zależności fizycznej. Masa jest iloczynem objętości i gęstości substancji. Mówiąc prościej – aby obliczyć, ile gramów substancji znajduje się na łyżce, należy jej gęstość wyrażoną w g/cm3 pomnożyć razy 15. Pozwoli to uzyskać wagę produktu na łyżce wyrażoną w gramach. Dla przykładu, gęstość wody wynosi 1g/cm3. Na łyżce zmieści się więc 15 g wody (bo 1g/cm3 x 15 cm3 = 15 g). W praktyce jednak rzadko znamy gęstości poszczególnych produktów spożywczych. Jeśli zależy nam na przeliczeniu łyżek stołowych na gramy, skorzystać można z kalkulatorów służących do przeliczania miar i jednostek, dostępnych online.
Ile g ma łyżka stołowa płynów?
Większość płynów, których głównym składnikiem jest woda, ma gęstość zbliżoną do gęstości wody. Z tego względu łyżka stołowa takich cieczy ma mniej więcej tyle gramów, ile wazy łyżka wody. W przypadku cieczy o większych gęstościach jednak waga jednej łyżki takiego produktu będzie większa. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku równych objętości wody i alkoholu, alkohol waży mniej. Dla przykładu:
- 1 łyżka wody – 15 g
- 1 łyżka mleka – 15 g
- 1 łyżka śmietany 18% – 20 g
- 1 łyżka spirytusu etylowego 95% – 11,7g
Ile gramów waży łyżka produktów sypkich?
Produkty sypkie są grupą bardzo zróżnicowaną pod względem gęstości, dlatego ilość gramów na łyżce w odniesieniu do poszczególnych produktów może być bardzo różna. W większości jednak będą one ważyć mniej od łyżki wody. W przypadku tej samej substancji o różnym stopniu rozdrobnienia, ilość g mieszczących się na łyżce stołowej nie będzie taka sama. Tak jest na przykład w przypadku cukru kryształu i cukru pudru.
Dla przykładu:
- 1 łyżka mąki pszennej tortowej – 10 g
- 1 łyżka mąki pszennej chlebowej -12 g
- 1 łyżka mąki pszennej razowej – 15 g
- 1 łyżka cukru pudru – 10g
- 1 łyżka cukru kryształu – 12,4 g
- 1 łyżka płatków owsianych – 10g
- 1 łyżka płatków kukurydzianych – 3g
- 1 łyżka kakao – 10g
Łyżka stołowa tłuszczu – ile to gramów?
Większość tłuszczów ma gęstość mniejszą od gęstości wody. Widać to szczególnie dobrze, kiedy obserwujemy zachowanie oliwy wlanej do wody lub oczek tłuszczu unoszących się na powierzchni rosołu. Substancja o niższej gęstości unosi się na powierzchni tej cięższej, o większej gęstości. Wynika z tego, że łyka stołowa tłuszczu będzie zawierać mniej gramów tej substancji niż łyżka wody, czyli poniżej 15 g. Tłuszcze jednak mają również różną gęstość – te płynne są zazwyczaj lżejsze od stałych.
Ile g ma jedna łyżka stołowa oleju:
- rzepakowego – 8 g
- oliwy z oliwek – 11 g
- kokosowego tłoczonego na zimno – 16,5 g
- palmowego 11 g
Z innych tłuszczów warto zauważyć, że 1 łyżka stołowa masła wazy 11,95g, a smalcu – 12g.
Ile g ma łyżka stołowa budyniu?
W przypadku wielu produktów spożywczych to, ile g ma łyżka stołowa zależy od konsystencji czy też stanu tego produktu. Świetnym przykładem jest budyń. Proszek budyniowy jest tak naprawdę zupełnie innym produktem, o innej konsystencji i gęstości, niż gotowy deser. 1 łyżka proszku budyniowego to tylko 4 g, podczas gdy 1 łyżka ugotowanego budyniu waży około 9g. To samo dotyczy ugotowanych i suchych kasz, płatków zbożowych, a nawet warzyw i owoców. Jedna łyżka stołowa surowej, tartej marchewki to 5 g, jednak jeśli zważymy marchewkę gotowaną mieszcząca się na jednej łyżce to okaże się, że waży aż 12 g.
Przeczytaj również artykuł: Ile kalorii ma budyń?
https://dico.pl/budyn-kaloryczna-przekaska-czy-dieta-odchudzajaca/
Podsumowując – przeliczanie objętości produktu wyrażonej w łyżkach stołowych na gramy wymaga znajomości ich gęstości. Można również sprawdzić wagę łyżki produktu, po wcześniejszym wytarowaniu wagi kuchennej. Trzeba również pamiętać, że ten sam produkt spożywczy przygotowany na różny sposób ma zwykle różną wagę.