Kilka porad o tym jak zakończyć związek

jak zakończyć związek

Jak zakończyć związek?

Wiele osób miało zapewne kiedyś dylemat w kwestii jak zakończyć związek. Jest to szczególnie trudna decyzja, a sposobów na to, jak zakończyć związek jest wiele. Z pewnością wiele zależy od tego, w jakich relacjach jesteśmy z naszą drugą połówką, jak długi jest staż naszego związku oraz czy mamy jakieś wspólne zobowiązania bądź prawa majątkowe. Jeśli nie wiemy jak zakończyć związek, z tego artykułu możemy zaczerpnąć nieco inspiracji, albo rozwiać wątpliwości.

Zakończenie długiego związku – trudna decyzja

Naturalną koleją rzeczy w życiu większości ludzi jest związanie się z drugą osobą. Chcemy stworzyć rodzinę i wspólnie kroczyć przez życie, więc nic dziwnego, że szukamy do tego partnerów. Jednak, żeby poznać naprawdę drugiego człowieka potrzeba czasu – czasami nawet kilka lat. Dlatego czasami dopiero po pewnym czasie okazuje się, że osoba, z którą się związaliśmy nie jest do końca odpowiednia dla nas. Wówczas pojawia się pytanie: jak się rozstać po długim związku? Jest to bardzo trudna decyzja, ale czasami warto ją podjąć. Szczególnie, jeśli nie jesteśmy zadowoleni z takiej relacji, albo druga osoba nas regularnie rani. Wówczas możemy zorientować się jak zakończyć związek po 4 latach i nieco przełamać strach przed tą ważną decyzją. Takie długie związki owocują przywiązaniem i uczuciami, dlatego nie jest łatwo podejść do rozstania bez emocji. Dlatego warto dać im upust – najlepiej bezpośrednio przed trudną rozmową, albo już chwilę po zakończeniu związku. Po takim czasie musimy być szczerzy z drugą połówką i przede wszystkim nie ukrywać przed nią prawdziwego powodu zerwania. To z pewnością ułatwi nam rozmowę o zakończeniu związku.

Jak zakończyć związek kiedy kochamy drugą osobę?

Emocje i uczucia są bardzo trudne do opanowania w sytuacji, kiedy zdecydujemy się na rozstanie. Każdy, kto szuka sposobu jak odejść gdy się kocha, z pewnością wie, że miłość to nie wszystko. Nie jest jednak łatwo, aby zainicjować rozstanie kochając tą drugą osobę. Szczególnie ciężkie jest to dla kobiet. Na typowo kobiecych forach internetowych bardzo często spotykamy pytanie: jak rozstać się z facetem którego kocham? Kobiety często zaraz po rozstaniu przechodzą trudny okres. Ciężko pogodzić się im z utraconą ukochaną osobą i przyzwyczaić do nowej rzeczywistości. Jednak musimy wiedzieć, że z biegiem czasu nauczymy się żyć w pojedynkę oraz poczujemy ulgę. Decyzji o rozstaniu nie podejmuje się przecież bez powodów. Jeśli partner jest wobec nas nielojalny, źle nas traktuje, czy stosuje przemoc fizyczną lub psychiczną, zakończenie związku jest konieczne – mimo uczucia miłości, jakim go darzymy. Warto spisać sobie na kartce wszystkie plusy i minusy naszego związku. Najlepiej taką listę tworzyć przez pewien czas, żeby nie zapomnieć o żadnych cechach. Kiedy będziemy mieć zobrazowane takie zestawienie i okaże się, że tych wad jest więcej – wówczas upewnimy się w podjętej decyzji o zakończeniu związku.

Zakończenie związku z zgodzie – czy to możliwe?

Wiemy już jak zakończyć związek kiedy się kocha. Kolejnym pytaniem, na jakie wiele osób szuka odpowiedzi jest jak się rozstać w zgodzie. Czasami decyzja o rozstaniu nie jest związana ze złym traktowaniem w związku, ale np. z brakiem uczuć, posiadaniem innych celów życiowych, czy popularną ostatnimi czasy niezgodnością charakterów. Rozstanie w zgodzie jest szczególnie pożądane przez osoby, które mają wspólne dzieci, zobowiązania, czy pracę. Wtedy, pomimo zakończenia związku mają szansę na zbudowanie poprawnych relacji – już tych czysto koleżeńskich. Aby rozstać się w zgodzie trzeba przede wszystkim być szczerym i odstawić emocje na bok. Trzeba rzeczowo przedstawić partnerowi powody naszej decyzji i zaznaczyć, że nie chcemy się z nim kłócić. Dobrym pomysłem jest również danie drugiej osobie czasu, aby oswoiła się z tą myślą i pozwoliła na opadnięcie emocji. Żeby po zakończeniu związku żyć w zgodzie, niezbędna jest współpraca dwóch stron. To, czy nam się to uda jest zależne od dobrej komunikacji.

Koniecznie przeczytaj:  Jak wybaczyć zdradę? - podpowiadamy!

Kiedy rozstanie jest konieczne

Nie wszyscy mają jak rozstać się z zgodzie. Osoby tkwiące w toksycznym związku muszą jak najszybciej go zakończyć dla własnego dobra i komfortu. Jeśli mamy z tym problem, możemy poprosić o pomoc np. bliskie osoby. Ich obecność podczas zakończenia związku powinna nam pomóc uchronić się przed negatywnymi reakcjami partnera, bądź zminimalizować ich ryzyko. Eks partner może nawet uciec się do szantażu emocjonalnego, co może spowodować zawahanie się. Jest to duży problem dla tych, który nie wiedzą jak odejść gdy się kocha. Gra na uczuciach może wówczas odwieźć ich od tej decyzji, co sprawi, że kolejne podejścia do zakończenia związku będą już coraz trudniejsze. Dlatego musimy wiedzieć, że wszystkie tego typu zabiegi to nic innego jak manipulacja i nie traktować ich poważnie. Warto dlatego odważyć się na ten duży krok, który z perspektywy czasu przynosi ulgę i szczęście. Wielu pomyśli, że jest to tylko powtarzany od lat banał, jednak jeśli sami to przeżyją, zmienią zdanie i przyznają rację. Jeśli jest nam ciężko, warto zasięgnąć porady specjalisty. Po rozstaniu natomiast, jeśli nie ciężko jest się nam pogodzić z zakończeniem związku, możemy skorzystać z pomocy terapeuty.

Dobry moment na zakończenie związku

Osoby, które czują się nie do końca dobrze w swoich związkach często zastanawiają się kiedy zakończyć związek? Czekają na odpowiedni moment, albo szukają pretekstu, żeby stworzyć okazję do rozstania. Często przy drugiej osobie trzymają nas m.in. przyzwyczajenie, zależność finansowa, dzieci, czy zwyczajny brak odwagi i wiary w siebie. Boimy się, czy damy radę udźwignąć ciężar samodzielnego utrzymania się oraz czy poradzimy sobie z samotnością. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zakończenie relacji niezdrowych, bez przyszłości albo takich, z których zwyczajnie nie jesteśmy zadowoleni, jest wskazane. Czasami im szybciej, tym lepiej. Im bardziej zwlekamy, tym trudniej będzie podjąć ostateczną decyzję o zakończeniu związku. Kiedyś ktoś powiedział pewną myśl: „jeśli już raz pomyślałeś o tym jak zakończyć związek, po prostu to zrób”. Najlepiej zakończyć związek w momencie, kiedy między partnerami nie ma napięcia, ani konfliktu. Wówczas uchronimy się przed niepotrzebnymi emocjami i awanturami. Dobrze zrobić to w obojętnym nastroju i na neutralnym, ale bezpiecznym gruncie.

Zakończenie związku jako nowy początek

Musimy pamiętać, że każdy związek to dla nas pewne doświadczenie. A bogatsi o nie jesteśmy w stanie stworzyć zdrowsze relacje. Wiemy już czego szukamy, na czym nam zależy, czego nie akceptujemy, jakie mamy cele i przede wszystkim znamy swoje wady, czy zalety. Znamy swoje granice wobec czego łatwiej nam stworzyć zdrowy związek. Jeśli w naszej głowie od dłuższego czasu kiełkuje myśl o rozstaniu, warto uświadomić sobie, że muszą być ku temu powody. Czasy się zmieniają i teraz ludzie mają większą samoświadomość. To powoduje, że coraz więcej osób decyzje się na zakończenie relacji, które są toksyczne, blokują je w samorealizacji, albo zwyczajnie nie wnoszą nic do ich życia. Jest to zdrowe podejście, dzięki któremu mamy szansę na bycie naprawdę szczęśliwym. Dlatego, jeśli już mamy kilka porad na temat jak zakończyć związek – wystarczy to działanie zrealizować. Koniec jednego jest często początkiem czegoś nowego, a nowy rozdział w życiu z pewnością będzie owocny.

Jak zakończyć związek – podsumowanie

Decyzja o tym jak zakończyć związek może być dla nas prawdziwym wybawieniem w niektórych sytuacjach. Rozstając się z niewłaściwą dla nas osobą zyskujemy szansę na nowe życie, a przede wszystkim zyskujemy swoje prawdziwe ja. Powyższe porady mogły nam ułatwić podjęcie decyzji, albo wskazać w jaki sposób zakończyć związek – nawet ten z długim stażem. Z perspektywy czasu nie powinniśmy żałować swojej decyzji. Nawet, jeśli rozstanie z początku było dla nas bolesne to pamiętajmy, że czas leczy rany.