Najmodniejsze projekty małych kuchni. Co się sprawdzi w 2024 roku?

Aranżacja małej kuchni nie należy do zadań łatwych. Nie oznacza to jednak, że kuchni o małym metrażu nie można urządzić tak, aby była estetyczna i praktyczna zarazem. Jest wiele skutecznych rozwiązań, dzięki którym mała kuchnia nie będzie mocno odstawać od swoich większych odpowiedniczek. Jakie propozycje mają projektanci i architektki na 2024 rok?

Wygodne poruszanie się w… małej kuchni

To, co najczęściej charakteryzuje kuchnie o małym metrażu to fakt, że są dość wąskie. Dlatego dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie postawienie ciągu szafek po jednej stronie pomieszczenia. W kuchni kwadratowej lub prostokątnej warto zastosować układ mebli w kształcie litery L. Ważne jest, aby między ścianą a meblami zachowana była odległość minimum 90 cm. Zapewni to możliwość swobodnego poruszania się po opisywanym pomieszczeniu. Aby korzystanie z pomieszczenia było jeszcze wygodniejsze, dobrym wyborem będą szafki kuchenne z przesuwnymi drzwiczkami. Po otworzeniu takiej szafki, drzwi nie będą zabierały dodatkowej przestrzeni.

Przechowywanie przyborów w małej kuchni

W przypadku małej kuchni zadbać trzeba o wygodne przechowywanie wszelkich przyborów kuchennych. Pomieszczenie należy zatem tak zaaranżować, aby możliwe być praktyczne przechowywanie talerzy, szklanek, kubków, sztućców lub garnków. Żeby było to możliwe, warto postawić na meble kuchenne wyposażone w kosze, wieszaki i organizery. W kuchni o małym metrażu sprawdzi się także zabudowa aż po sam sufit. Ważne jednak, aby meble posiadały jasne i delikatne fronty. Dzięki temu nie zdominują wnętrza. Aby wszystko stanowiło spójną i estetyczną całość, konieczny jest dobór odpowiednich płytek ściennych. Wybierając płytki do kuchni na ścianę, pamiętać trzeba nie tylko o ich wyglądzie, ale i o jakości. Płytki do kuchni powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także łatwe w utrzymaniu w czystości. Oba te warunki spełniają płytki gresowe. Są trwałe i odporne, a do tego prezentują się niezwykle estetycznie. Alternatywą mogą być płytki ceramiczne. Są estetyczne i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Stół w małej kuchni

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez stołu – dla wielu to najważniejszy mebel w mieszkaniu, pełniący funkcję integracyjną. Nie da się jednak ukryć, że do małej kuchni nie wstawi się pełnowymiarowego stołu. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się mały stół pomocniczy (w Wielkiej Brytanii nazywany dumb-waiter). Ciekawą propozycją jest również blat zamocowany do ściany, który rozkładać można tylko wówczas, kiedy jest to potrzebne. Idealnie, jeśli nad takim blatem zawiesi się spiek kwarcowy. Takie zestawienie prezentować będzie się niezwykle estetycznie. Skoro jest stół, to muszą być i krzesła. W kuchni o małym metrażu najlepiej sprawdzą się krzesła rozkładane. W dowolnym momencie można je złożyć i schować w takie miejsce, aby nie zabierały cennej przestrzeni.

Kolorystyka w małej kuchni

Aranżując małą kuchnię, szczególną uwagę zwrócić należy na kolorystykę. Ważne, aby były to jasne kolory. Idealnie sprawdzi się biel, ewentualnie – szarość. Takie jasne barwy będą optycznie powiększać pomieszczenie. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku ścian będą płytki imitujące beton. Barwa takich płytek doskonale sprawdzi się w kuchni o małym metrażu. Przede wszystkim pamiętać jednak trzeba o tym, aby w niewielkiej kuchni nie stawiać na ciemne kolory. Na koniec kilka słów powiedzieć trzeba jeszcze o podłodze. Na niej – przede wszystkim na niej – również warto położyć płytki. Tym bardziej że wybór płytek podłogowych do kuchni jest niezwykle szeroki. Na jaki rodzaj płytek postawić? Ciekawą propozycją są płytki podłogowe drewnopodobne. Głównie ze względu na ich trwałość i łatwość w utrzymaniu w czystości.