Endomorfik – kim dokładnie jest, dieta i trening dla endomorfika

endomorfik

Endomorfik

Endomorfik jest w najprostszym możliwym ujęciu jednym z trzech somatotypów. Sylwetka cechuje się zatem owalnym kształtem, a także stosunkowo wysokim poziomem tkanki tłuszczowej. Należy zaznaczyć, że osoby o omawianym somatotypie nie tylko szybko przybierają na wadze, ale również ich metabolizm jest spowolniony. Endomorfikom mającym w planach schudnąć, zalecane jest zwiększenie aktywności fizycznej, a także zdrowe odżywianie. Ponadto jego dieta musi być zbilansowana, a trening zróżnicowany.

Kim dokładnie jest endomorfik? Najważniejsze cechy charakterystyczne

Jak zostało już wspomniane wcześniej jest jednym z trzech somatotypów. Do pozostałych dwóch należy zaliczyć mezomorfika i ektomorfika. Godny uwagi jest fakt, że endomorfik cechuje się figurą w kształcie litery „O”. Co jeszcze warto wiedzieć? W zdecydowanej większości przypadków jest to osoba otyła lub tęga. Jeżeli zacznie uprawiać sport, można będzie bardzo łatwo rozpoznać sylwetkę po ponadprzeciętnej masie mięśniowej. Należy również zaznaczyć, że wyróżnia się ogromną siłą fizyczną i słabą przemianą materii. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że endomorficy przybierają na wadze zarówno w masie tłuszczowej, jak i mięśniowej. Endomorficy mają szerokie barki, biodra, a także masywne łydki i uda. Przeważnie są jednak niskiego wzrostu. Sylwetkę można poznać także po tym, że nie występuje wyraźne wcięcie w talii i większy brzuch. Endomorficy wyróżniają się duża masą mięśniową, a także wysokim poziomem tkanki tłuszczowej. mężczyźni będą mieli także tendencje do odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicach klatki piersiowej.

Jak powinna wyglądać dieta endomorfika?

Rekomendowane jest, by dieta endomorfika była bogata w pełnoziarniste produkty, warzywa czy chude mięso. Dobrym rozwiązaniem nie będą warzywa strączkowe. Mogą one być wzdymające i ciężkostrawne. Ponadto wspomnieni endomorficy powinni stronić od dużych ilości nabiału, białej mąki czy węglowodanów prostych. Godny uwagi jest fakt, że tego typu pożywienie może przyczynić się do zatrzymania się wody w organizmie czy puchnięcia. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ze względu na słabą przemianę materii endomorficy jedząc niewłaściwie będą bardzo szybko przybierali na wadze. Do produktów zakazanych w ich przypadku należy zaliczyć żywność wysoko przetworzoną, fast-foody, słodycze oraz napoje słodkie. W diecie endomorfików istotne znaczenie będzie odgrywała właściwa ilość płynów. Warto wiedzieć, że woda pita małymi łykami nie tylko podkręci metabolizm, ale również będzie redukowała poziom wody podskórnej.

Koniecznie przeczytaj:  O czym powinni pamiętać ektomorficy w trakcie pracy nad sylwetką?

Jak powinien wyglądać trening endomorfika?

Trening endomorfika nie może wyglądać tak samo, jak w przypadku mezomorfika czy ektomorfika. Rekomendowane jest przestrzeganie odpowiednich zasad, wtedy można będzie mieć pewność, że efekty będą satysfakcjonujące.

Dlaczego trening endomorfika musi się różnić od treningu mezomorfika i ektomorfika?

Treningi endomorfików muszą być przede wszystkim zróżnicowane nie tylko pod względem ćwiczeń anaerobowych oraz aerobowych. Dodatkowo są drugim w kolejności somatotypem, który może pochwalić się ogromną łatwością w nabieraniu masy mięśniowej. Oczywiście nie będzie to tak łatwe zadanie, jak w przypadku mezomorfików. Masa mięśniowa będzie jakościowa tylko wtedy, gdy dana osoba będzie uprawiała sporty różnego rodzaju, a także trzymała ścisłej diety.

Zasady, których musi przestrzegać endomorfik

Endomorficy muszą przestrzegać kilku ważnych zasad. Zalecane jest wykonywanie treningu kardio lub interwałowego po treningu siłowym. Ponadto w aktywności powinna zdecydowanie przeważać aktywność tlenowa. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie wykonywanie wymiennie treningu aerobowego z siłowym.

Charakterystyka treningu

Istotne znaczenie ma rozwijanie mięśni nie może być tylko ukierunkowane na masę. Bardzo ważne będą ćwiczenia wielostawowe z mniejszą liczbą powtórzeń. Endomorficy nie mogą zapomnieć o ćwiczeniach izolowanych. Warto dążyć do tego, by sylwetka była proporcjonalna. Należy także pamiętać o treningu wytrzymałościowym.

Co endomorficy mogą zrobić, by schudnąć?

Konieczne jest przede wszystkim włożenie pewnego wysiłku. Jak zostało już wspomniane wcześniej, endomorficy mają stosunkowo wolną przemianę materii, a także ogromne problemy z utrzymaniem wymarzonej sylwetki, jeżeli ta zostanie osiągnięta. Godny uwagi jest fakt, że nie tylko bardzo szybko przybierają na wadze, ale również mają ogromną łatwość w budowaniu masy mięśniowej. Zalecane jest zatem wykonywanie treningu siłowego, gdyż dzięki temu mogą przyspieszyć przemiany metaboliczne. Może to być niezwykle pomocne w zrzuceniu zbędnej tkanki tłuszczowej. W przypadku, gdy endomorfika nie będzie interesował rozwój masy mięśniowej, powinien pomyśleć nad regularnym treningiem aerobowym, interwałowym. Nie jest zalecane więcej niż pięć treningów w tygodniu. Oczywiście dieta jest tak samo ważna, co trening. Zadaniem endomorfików jest pilnowanie odpowiedniej kaloryczności.