Ile pieniędzy warto odłożyć na czarną godzinę?

Ile pieniędzy na czarną godzinę?

Bezpieczeństwo finansowe jest bardzo ważne dla każdego, aby można było spać spokojnie i nie martwić się o przyszłość swoją i swoich dzieci. Jednak obecnie wiele osób żyje na kredyt, a czasami nie starcza na codzienne wydatki. Warto jednak tak gospodarować, aby odłożyć coś na czarną godzinę. Ile pieniędzy na czarną godzinę potrzeba, aby stworzyć bufor bezpieczeństwa dla najbliższych?

Jak oszczędzać na czarną godzinę?

Oszczędzanie większości osób kojarzy się dość nieprzyjemnie. Trzeba zaciskać pasa i odmawiać sobie przyjemności. Jednak odkładanie nie musi być wcale takie bolesne. Najważniejsze jest to, aby regularnie odkładać pieniądze. Nie muszą być to duże kwoty. Warto też trzymać pieniądze na lokacie oszczędnościowej, aby zarabiały na siebie. Trzymanie kasy w przysłowiowej skarpecie nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż pieniądze tracą na wartości. Na pewno warto oszczędzać jak najwcześniej. Najlepiej odkładać pieniądze z każdej wypłaty. Można od razu zrobić przelew na konto oszczędnościowe, gdy wypłata wpłynie na konto. Dodatkowo w domu można zrobić skarbonkę, do której będą wrzucane na przykład monety 5-złotowe. Po paru miesiącach uzbiera się fajna sumka. Oszczędności mogą się przydać w najmniej spodziewanym momencie.

Kiedy mogą się przydać oszczędności na czarną godzinę?

W życiu zdarzają się sytuacje niespodziewane, które niekiedy wywracają życie do góry nogami. Taką sytuacją jest na przykład śmierć bliskiej osoby. Ten czas jest bardzo smutny dla najbliższych, a niekiedy problemem jest też to, że umiera główny żywiciel rodziny i wówczas ciężko jest przetrwać ten okres. W takim wypadku przydadzą się oszczędności. Warto pomyśleć też o polisie na życie, która może pomóc najbliższym finansowo. Pieniądze na czarną godzinę przydadzą się też w przypadku choroby. Nie zawsze można liczyć na opiekę medyczną państwową, a bardzo często wizyty w prywatnych gabinetach lekarskich są bardzo kosztowne. Podsumowując, pieniądze na czarną godzinę przydadzą się w wypadku:

– śmierci żywiciela rodziny,

– choroby.

Ile warto odłożyć pieniędzy na czarną godzinę?

Ciężko jest określić, ile pieniędzy na czarną godzinę może się przydać. Dla niektórych może być to 20 000 złotych, a dla innych taką sumą będzie pół miliona złotych. Wszystko zależy od tego, kto, na jakim poziomie finansowym żyje i jaki ma standard życia. Warto na pewno ustalić pułap, który będzie dostosowany do warunków życia. Jeśli budżet domowy rodziny miesięcznie wynosi 10 000 złotych, to na czarną godzinę na pewno przyda się minimum 50 000 złotych. Jeśli budżet miesięczny wynosi 20 000 złotych, to warto mieć więcej oszczędności i może być to kwota 100 000 złotych. Średnio się przyjmuje, że na czarną godzinę warto mieć odłożonych minimum 15 średnich pensji i wówczas można spać spokojnie. W każdym razie oszczędności powinny być, bo nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Najlepiej będzie, jeśli się nie przydadzą, a wówczas będzie można wydać je na przyjemności.