Zielona kupka u niemowlaka
Troska o zdrowie najmłodszych to największe rodzicielskie zmartwienie. Dlatego, często zwraca się uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół, który może być powodem do niepokoju. W przypadku wypróżnień jest to zazwyczaj kolor i konsystencja kupy. Co może oznaczać zielona kupka u niemowlaka? Sprawdź, kiedy jest to zupełnie normalne oraz co powinno skłonić do wizyty u lekarza.
Stolce u niemowlaka – co należy wiedzieć?
Wygląd kupy niemowlęcia może wiele powiedzieć na temat jego stanu zdrowia. Istotne są tu zaś zarówno konsystencja oraz zapach, jak i jej kolor. Zielona kupka u niemowlaka często powoduje u rodziców zdziwienie i niepokój. Trzeba sobie jednak uświadomić, że stolce noworodków i niemowląt mogą znacznie się od siebie różnić. Ma na to wpływ m.in. rodzaj przyjmowanego pokarmu. Inaczej będzie wyglądać kupa dziecka karmionego piersią, a inaczej przyjmującego mleko modyfikowane lub będącego w trakcie rozszerzania diety.
Szczególnym typem stolca jest smółka, czyli pierwsza kupa noworodka, która jest wydalana w pierwszych dobach życia dziecka. Smółka jest bardzo gęsta, klejąca oraz ciemna – może posiadać ciemnozielony, a nawet czarny odcień. Co ważne, taka kupa nie posiada zapachu oraz zanika w 3-4 dobie życia. Następnie zaczynają się pojawiać stolce przejściowe, które są jaśniejsze i luźniejsze. Po następnych kilku dniach, zaczynają się formować stolce niemowlęce, których wygląd, konsystencja oraz ilość będą zależeć od sposobu karmienia oraz stanu zdrowia pociechy.
Kupka niemowlaka karmionego mlekiem mamy
Niemowlęta przyjmujące wyłącznie pokarm mamy mogą robić kupę nawet kilkanaście razy dziennie. Zazwyczaj ma to miejsce po każdym karmieniu (a czasami nawet częściej). Jest to zupełnie normalne oraz świadczy o dobrze funkcjonującym układzie pokarmowym. Jak powinny wyglądać pierwsze stolce niemowląt karmionych piersią?
- pachną serwatką lub kwaśnym mlekiem,
- są półpłynne lub o konsystencji gęstej śmietany,
- są jasne: posiadają odcienie żółci i pomarańczy.
Czy na tym etapie może pojawić się zielona kupka u niemowlęcia? Tak, a dokładniej, stolec może zmienić zabarwienie na zielone pod wpływem kontaktu z powietrzem.
Kupka niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym
Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym wpływa na wygląd jego kupy. Niemowlęta oddają stolce również znacznie rzadziej niż te karmione wyłącznie piersią – do kilku razy dziennie. Jakie są charakterystyczne cechy kupy dziecka karmionego butelką?
- zapach może wydawać się zgniły,
- gęstsza konsystencja – przypomina margarynę,
- kolor jasnobrązowy lub jasnożółty.
Dzieci spożywające mleko modyfikowane częściej zmagają się z zaparciami (kupa jest wówczas twarda, a maluch płacze i stęka podczas wypróżniania). W takiej sytuacji, konieczna może być zmiana mieszanki, dodatkowe pojenie dziecka wodą lub podawanie probiotyków.
Zielona kupka u niemowlaka – przyczyny
Zielona kupka u niemowlaka nie musi oznaczać niczego złego. Jeśli nie towarzyszą jej żadne inne objawy, zazwyczaj jest spowodowana rodzajem przyjmowanych pokarmów. Może mieć np. związek z wysoką ilością żelaza w diecie, które zabarwia w ten sposób stolec. Najczęstsze przyczyny pojawienia się zielonej kupy to:
- karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym z wysoką zawartością żelaza,
- podawanie preparatów z żelazem,
- żółtaczka poporodowa,
- przyjmowanie przez karmiącą mamę ziołowych preparatów wspomagających laktację,
- rozszerzanie diety dziecka (zielona kupka u niemowlaka pojawi się m.in. po brokułach lub szpinaku).
Zielona kupka u najmłodszych może też wiązać się z przyspieszonym pasażem jelit lub działaniem kwasów żółciowych, co również nie jest w żaden sposób niepokojące.
Kiedy zielona kupa powinna być powodem do niepokoju?
Niestety, zielona kupka u niemowlaka, nie zawsze jest normalnym objawem. Zdarza się, że zwiastuje poważniejsze problemy zdrowotne. A mogą to być choćby:
- nietolerancja pokarmowa lub alergia (najczęściej na laktozę),
- zmiana flory bakteryjnej jelit,
- infekcja wirusowa lub bakteryjna,
- wady budowy układu pokarmowego,
- zapalenie jelit.
W takich przypadkach można zauważyć objawy towarzyszące, dlatego najważniejsze to obserwować dziecko i sprawdzać, czy razem ze zmianą koloru kupy nie nastąpiły zmiany w zachowaniu oraz samopoczuciu malucha.
Czy zielona kupa u niemowlaka wymaga wizyty u lekarza?
Sam fakt pojawienia się zielonego stolca nie jest powodem do niepokoju ani konsultacji z lekarzem pediatrą, ponieważ zmiany w kolorze i konsystencji kupy są zupełnie naturalnym zjawiskiem. Wizyta u pediatry będzie konieczna tylko w sytuacji wystąpienia dodatkowych objawów takich jak:
- biegunki lub zaparcia,
- śluz lub krew w kupie,
- objawy towarzyszące infekcjom: gorączka, katar, kaszel,
- tłusty stolec,
- słabe przybieranie na wadze,
- nerwowość i bóle brzucha,
- apatia,
- zmniejszony apetyt.
Należy wówczas niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia wywiadu i ewentualnej diagnostyki. Zielona kupka u niemowlaka może wymagać też zmiany diety (np. w przypadku nietolerancji pokarmowej) lub leczenia. Warto też pamiętać, że warto konsultować z pediatrą każdy niepokojący objaw. W końcu zdrowie i bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze!