W którym tygodniu widać płeć dziecka? Sprawdź jak uniknąć pomyłki

płeć dziecka w którym tygodniu

W którym tygodniu widać płeć dziecka?

Informacja o płci dziecka często jest jedną z najbardziej wyczekiwanych wiadomości przez przyszłych rodziców. Znając płeć maleństwa można już zacząć wybierać imię oraz przygotowywać wyprawkę oraz dekoracje do dziecięcego pokoju. Poznanie płci jest możliwe na różnych etapach ciąży oraz zależy od kilku czynników. Kiedy zatem widać już płeć dziecka? Dowiedz się, jak określa się płeć dziecka oraz ile czasu trzeba na to czekać.

Od czego zależy płeć dziecka?

Chłopiec czy dziewczynka – to prawdopodobnie najczęstsze pytanie, jakie słyszą przyszli rodzice. Ustalenie płci nie zawsze jest jednak proste, a zdarza się nawet, że nie jest możliwe do samego porodu! To, jaką płeć będzie miała pociecha jest zaś określane na samym początku ciąży. I co ważne, decydujący na to wpływ ma ojciec, a dokładniej – przekazane przez niego chromosomy.

W trakcie zapłodnienia łączą się komórki rozrodcze kobiety i mężczyzny. Zarodek otrzymuje wówczas po jednym chromosomie od mamy i taty. Ze względu na to, że żeński kariotyp to XX, dziecko zawsze dostaje od mamy X. W przypadku mężczyzn, których kariotyp to XY, możliwości są dwie: X (wtedy powstaje zarodek żeński) lub Y (męski). Oczywiście na typ etapie nie jest możliwe określenie płci – przez pierwsze 9 tygodni rozwój przebiega identycznie w przypadku płci żeńskiej i męskiej.

To, w którym tygodniu widać płeć dziecka, pomoże wyjaśnić jeszcze jedna informacja z zakresu biologii: według specjalistów do 45 dnia życia płodowego każdy płód jest płci żeńskiej. Dlaczego? Dopiero w tym czasie w organizmie zaczynają wydzielać się hormony, a do tego żeby wykształcił się płód męski niezbędne są hormony męskie (szczególnie testosteron).

Sposoby określania płci dziecka

Męskie narządy płciowe powstają w ok. 9 tygodniu życia (moszna i jądra), żeńskie kilkanaście dni później (w ok. 11 tygodniu życia wykształcają się jajowody, pochwa i macica). Zewnętrzne narządy płciowe zazwyczaj są więc ukształtowane ok. 12 tygodni od momentu zapłodnienia. Zastanawiając się, w którym tygodniu widać płeć dziecka, można więc łatwo dojść do wniosku że momentem uwidocznienia płci jest właśnie 12 tydzień ciąży. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ sam fakt, że narządy płciowe są ukształtowane, nie oznacza że będą widoczne na badaniu USG. Jakie są metody określania płci oraz od czego zależy ich skuteczność?

Badanie USG – w którym tygodniu widać płeć dziecka

Najpopularniejszą metodą określania płci dziecka jest oczywiście badanie ultrasonograficzne (USG). Najczęściej ma to miejsce podczas kontrolnych badań ciężarnej. W którym tygodniu widać płeć dziecka na badaniu USG? Zgodnie z powyższymi informacjami jest to możliwe już w 12 tygodniu ciąży. Zależy to jednak od jakości sprzętu, na którym wykonywane jest badanie, doświadczenia specjalisty oraz ułożenia dziecka. Konieczne jest też wykonanie projekcji w płaszczyźnie strzałkowej, która dzieli dziecko na symetryczne części. Tak wczesne określenie płci jest obarczone sporym ryzykiem błędu. Dużo większe prawdopodobieństwo trafnej diagnozy ma badanie przeprowadzone po 18 tygodniu ciąży, najczęściej w trakcie tzw. USG połówkowego (odbywa się między 12 a 18 tygodniem ciąży). Zdarza się też, że ułożenie dziecka nie pozwala na określenie płci aż do samego rozwiązania.

Badanie wolnego płodowego DNA

W nowoczesnych czasach istnieje więcej możliwości określenia płci dziecka. Jedną z nich jest zaś badanie wolnego płodowego DNA, nieinwazyjne badanie prenatalne. Jego celem jest analiza DNA płodu, które jest obecne w krwi matki od 7 tygodnia ciąży do porodu. Badanie to wykonuje się po to, aby wykryć potencjalne wady oraz choroby genetyczne. Podczas badania, na prośbę rodziców możliwe jest również określenie płci dziecka (sama chęć jej poznania nie jest oczywiście wskazaniem do badania.) Nieinwazyjne badania prenatalne nie są refundowane oraz ich koszt jest stosunkowo wysoki. Przeprowadza się je między 10 a 24 tygodniem ciąży. Badanie wolnego płodowego DNA określa płeć dziecka z prawdopodobieństwem 99 proc.

The nub theory – wczesne określanie płci

Jedną z najwcześniejszych, ale i najbardziej kontrowersyjnych, metod określania płci dziecka, jest the nub theory. Najwcześniejszą, bo pozwala oszacować już na pierwszym etapie ciąży. Kontrowersyjną, bo specjaliście nie są zgodni co, do jej skuteczności. W którym tygodniu widać płeć dziecka według the nub theory? Podobno jest to możliwe już w 10 tygodniu ciąży. Płeć określa się tu również na podstawie badania USG, analizie poddaje się jednak kąt nachylenia guzka płciowego w porównaniu do rdzenia kręgowego:

  • jeśli kąt przekracza 30 stopni, jest to chłopiec,
  • poniżej 30 stopni – dziewczynka.

Jest to teoria, która nie ma potwierdzenia naukowego, dlatego lepiej nie traktować jej do końca poważnie.

Z przymrużeniem oka – domowe sposoby określania płci 

Pozamedyczne sposoby odgadnięcia płci dziecka może nie zawsze się sprawdzają, ale nadal posiadają wielu zwolenników. Były najczęściej stosowane przez nasze babcie, które nie mogły liczyć na określenie płci podczas badania. Jakie są najbardziej znane, domowe sposoby na odgadnięcie, jaką płeć będzie miało dziecko?

  • nisko położony brzuch – chłopiec, wysoko – dziewczynka,
  • ochota na słodycze – chłopiec, na kwaśne – dziewczynka,
  • poranne mdłości – dziewczynka.

Oczywiście, warto potraktować je jako ciekawostki, a to w którym tygodniu widać płeć dziecka niech określi lekarz.