Jaka jest dieta przed kolonoskopią?

dieta przed kolonoskopią

Kolonoskopia jest bardzo specjalistycznym badaniem, do którego każdy pacjent musi się odpowiednio przygotować. Dzięki temu będzie pewność, że badanie wyjdzie prawidłowo i przede wszystkim bezpiecznie oraz bezboleśnie dla pacjenta. Warto też dodać, że na kolonoskopię może zapisać się pacjent w różnym wieku, niezależnie od tego, jakiej jest płci, jednak każdy musi wcześniej zgodzić się i przestrzegać wytyczonej diety.

Jak wygląda dieta przed kolonoskopią?

Dieta przed kolonoskopią jest bardzo specyficzna i trzeba ograniczyć na przykład takie produkty jak:

  • dania smażone i pieczone,
  • warzywa i owoce, które zawierają pestki,
  • orzechy,
  • razowe pieczywo,
  • ciemną i grubą kaszę,
  • siemię lniane.

Dobrze jest też pamiętać o tym, by ograniczyć oczywiście wszystkie napoje gazowane oraz takie, które nie zawierają w sobie alkoholu. Dobrze jest też na dwa lub nawet trzy dni przed badaniem przestawić się tylko na zwykłą i niegazowaną wodę. Tym sposobem można się oczyścić z różnych niepotrzebnych toksyn i gazów, które będą przeszkadzały w trakcie badania.

Co można zatem jeść przed kolonoskopią?

Przed badaniem na około dwa dni do terminu można jeść banany oraz na przykład sałatkę z owoców, które nie mają żadnych pestek. Świetnym daniem są także dania takie jak ryby, czy drobne makarony. Dobrze jest jednak mieć na uwadze to, by dania te nie były zbyt ostro przyprawione, gdyż każda przyprawa również może mieć wpływ na badanie. Można także zastąpić dania smażone jajkami czy też jasnym bulionem, który nie jest zbyt mocno przyprawiony. Warto postawić na kisiele, które nie mają w sobie zawartych kawałków owoców. Wszystkie dania na dzień przed kolonoskopią powinny być płynne i łatwostrawne.

Czy można pić herbatę i soki przed kolonoskopią?

Dzień przed badaniem można jeszcze swobodne i bez problemu wypić herbatę, najlepiej zwykłą czarną i niesłodzoną. Można również wypić soki, jednak dobrze jest, aby były one klarowne i niezbyt gęste. Picie herbaty oraz lekkich soków poprawia także widoczność jelit, co wpływa na szybsze wykonanie badania. W dzień kolonoskopii zaleca się picie samej wody niegazowanej, gdyż będzie pewność, że widoczność w jelitach będzie jak najbardziej przejrzysta i lekarz będzie mógł dokładnie przeprowadzić badanie.

Czy trzeba pić specjalistyczny płyn przed kolonoskopią?

Przed pójściem na kolonoskopię trzeba wypić specjalny płyn, który zaleca wcześniej kupić lekarz. Co ważne, to trzeba dostosować się do instrukcji, która jest podana przy płynie, gdyż ważne jest to, aby płyn przeczyścił od środka jelita bardzo dokładnie. Należy jednak mieć na uwadze to, iż płyn ten nie jest zbyt dobry, dlatego też można go popijać niezbyt gęstym sokiem lub wodą czy lekką herbatą. Tym sposobem można wypić cały płyn i być świetnie przygotowanym na badanie, jakim jest kolonoskopia. Dobrze jest też pamiętać, aby już na wieczór przed badaniem nie spożywać żadnych posiłków, gdyż wówczas jedzenie mogłoby się nie zdążyć dostatecznie rozłożyć.

Koniecznie przeczytaj:  Jaka dieta będzie najlepszym rozwiązaniem na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów?

Co można jeść po kolonoskopii?

Wybierając się na kolonoskopię, dobrze jest pamiętać o tym, że zaraz po wykonaniu badania nie można jeść jeszcze wszystkich produktów, gdyż jelita mogą być od środka podrażnione. Dlatego też zaleca się, aby po wykonaniu badania postawić na takie produkty jak:

  • delikatne zupy i kremy,
  • dania gotowane na parze,
  • owoce takie jak banany,
  • przeciery,
  • chleb lub bułki bez ziaren.

Dobrze jest też wspomnieć, że można pić po kolonoskopii herbatę lub soki, jednak należy pamiętać o tym, aby jedzenie było stopniowo porcjowane, gdyż zbyt duża ilość jedzenia od razu może spowodować to, że brzuch będzie wzdęty i można odczuwać nieprzyjemny ból w okolicy jelit.

Czy pacjent dostaje wytyczne odnośnie do diety po zabiegu kolonoskopii?

Każdy pacjent dostaje od dietetyka specjalną rozpiskę na kilka dni po kolonoskopii, do której musi się stosować. Dzięki temu będzie można zadbać o swoje jelita również po badaniu, kiedy są one bardzo wrażliwe na ciężkostrawne potrawy. Dlatego zaleca się, aby unikać takich potraw jak pizzę, kebaby czy frytki na parę dni po kolonoskopii. Dobrze jest także wspomnieć, że zupy czy obiady, które się gotuje zaraz po kolonoskopii, nie powinny być zbyt mocno przyprawione. Warto wstrzymać się od takich produktów, które mogłyby zaszkodzić na okres przynajmniej około trzech dni zaraz po badaniu, dzięki czemu jelita będą miały na to czas, aby wrócić do normalnego funkcjonowania.

Dobrze jest pilnować, szczególnie potraw u najmłodszych dzieci, które są po kolonoskopii, gdyż one mogą mieć problem z utrzymaniem takiej diety. Warto także pamiętać, że każdy może inaczej przechodzić czas rekonwalescencji po kolonoskopii, dlatego też trzeba mieć to na uwadze i wspomagać swoich najbliższych w tym trudnym dla nich czasie. Należy też liczyć się z tym, że lekarz może zabronić spożywania jedzenia nawet po wykonaniu badania na kilkanaście godzin, gdy badanie wymagało dużej ingerencji w organizm.