Ektomorficy
Regularnie podejmowane treningi na siłowni nie zawsze przynoszą porównywalne efekty u ludzi. Wpływ ma na to ich metabolizm. Jedni dość szybko przyswajają składniki odżywcze i odkładają nadwyżki kaloryczne potrzebne do budowy masy mięśniowej. Drudzy z kolei mają szybszą przemianę materii, co przekłada się na problemy w tej kwestii. Dietetycy określają tę grupę mianem ektomorfików. Czym charakteryzuje się ektomorficzna budowa ciała i o czym powinny pamiętać osoby o takiej budowie w trakcie pracy nad sylwetką?
Jak scharakteryzować ektomorfika?
Do dziś w dietetyce stosuje się typologię ułożoną przez amerykańskiego psychologa, Williama Sheldona w latach 40 poprzedniego wieku. Dzieli ona ludzi pod kątem budowy ciała na trzy kategorie.
- Ludzie o ektomorficzej budowie ciała.
- Ludzie o endomorficznej budowie ciała.
- Ludzie o mezomorficznej budowie ciała.
Ludzie szczupli, z długimi kończynami i drobnymi kośćmi to tak zwani ektomorficy. Można ich również poznać po małej głowie i nieumięśnionej klatce piersiowej. Mają podwyższoną temperaturę ciała i wymagają większej ilości czasu, aby zregenerować organizm. Wynika to z ich metabolizmu. Mając szybką przemianę materii, ciężko jest im zgromadzić nadwyżkę kaloryczną potrzebną do budowy masy mięśniowej. Czy determinuje to ich wygląd? Specyfika ich metabolizmu wpływa znacząco, na to, jak wyglądają i podwyższa poprzeczkę, przez którą muszą przeskoczyć, żeby osiągnąć swój upragniony cel. Nie jest to niewykonalne, o ile pamiętają o odpowiednio zbilansowanej diecie i regularnych treningach.
Jak wygląda budowa masy u ektomorfików?
Najpierw masa, później rzeźba. Slogan ten słyszał niemal każdy, kto zetknął się z bodybuildingiem i siłownią. Dla ludzi o ektomorficznej budowie ciała brzmi jak istny koszmar. Niektórzy nie mając w sobie determinacji do osiągnięcia tak ciężkiego celu, zwyczajnie odpuszczają. Ci bardziej zdeterminowani ektomorficy mogą zbudować masę mięśniową i wyrzeźbić ciało jak spod dłuta renesansowych artystów, o ile trzymać się będą sztywnych reguł. Mięśnie u ludzi o tak szybkim metabolizmie rozwijają się znacznie wolniej. Potrzebują więcej czasu i wysiłku. Pierwszym punktem ich starań powinna być regularność ćwiczeń o stałym poziomie natężenia. Popularne w ostatnich treningi typu kardio nie są zalecane ludziom o drobnej budowie ciała. Kolejną kwestią, której nie powinni bagatelizować, jest właściwa dieta. Bez poważnego podejścia do niej, niemożliwa jest budowa masy mięśniowej.
Zasady żywienia ektomorfika
W kontekście żywienia osoby o drobnej budowie ciała powinny trzymać się pewnych zasad. Pierwszą z nich jest regularność przyjmowanych posiłków. Niezdrowe nawyki żywieniowe polegające na jedzeniu przetworzonych rzeczy, praktycznie w nieregularnych odstępach czasowych nie sprzyjają budowie masy mięśniowej. Utrzymuje się, że ektomorficy powinni posilać się co 3-4 godziny, od 6 do 7 razy dziennie. Kolejny aspekt, na który powinni zwracać baczniejszą uwagę, jest jakość posiłków. Dietetycy zalecą w ich przypadku spożywanie produktów wysokobiałkowych, takich jak sery, mięso, jajka. Swój codzienny jadłospis powinni również wzbogacić o produkty wysokowęglowodanowe. W trosce o przyswajalność białka wyeliminować muszą ze swojego codziennego menu tłuszcze, ponieważ znacznie utrudniają przyswajalność naturalnego budulca mięśni, czyli białka.
Jak powinien wyglądać trening ektomorfika?
Ludzie o tak szczególnym typie budowy ciała powinni podchodzić do treningów rozsądnie. Zalecaną formą aktywności dla nich są ćwiczenia siłowe, które stopniowo się zwiększa pod kątem obciążeń. Jak powinni wykonywać ćwiczenia? Do mniejszych partii ciała powinni wykonywać około trzech ćwiczeń, a do większych sześć. Ektomorficy powinni realizować mniejszą liczbę serii z dwuminutowymi przerwami między nimi. Ich trening na siłowni powinien trwać do godziny. Jak powinna wyglądać częstotliwość treningów w przypadku ludzi o wątłej budowie ciała, którzy chcą zbudować masę mięśniową? Regułą w tym przypadku jest uczęszczanie na siłownie pięć razy w tygodniu. Rozbudowa masy mięśniowej w przypadku ludzi mających problem z nabraniem wagi wymaga poświęceń. Nagrodą jest osiągnięcie oczekiwanego rezultatu.
Zakończenie
William Sheldon opracował klasyfikację ludzi opartą na cechach szczególnych ich budowy ciała. Podzielił ludzi na ektomorfików, endomorfików i mezomorfików. Ci pierwsi cechują się wątłą budową ciała, długimi kończynami i niedużą głową. Taka konstrukcja organizmu wynika z szybkiej przemiany materii. Ektomorficy muszą trzymać się ściśle określonej diety i regularnie uczęszczać na treningi do siłowni. Ich codzienna dieta powinna obfitować w posiłki bogate w biało i węglowodany. Ludzie o ektomorficznej budowie ciała w swej dbałości o przyrost tkanki mięśniowej powinni wykreślić ze swojego menu tłuszcze i żywność przetworzoną, taką jak fast food. Tłuszcze utrudniają bowiem przyswajalność białka. Polecaną aktywnością na siłowni dla ludzi, którym zależy na przyroście masy, są rozmaite ćwiczenia siłowe.