Ocet jabłkowy warto mieć w swoim domu z różnych powodów. Wiele osób sięga po produkty kupowane, jednak jeszcze lepszym pomysłem jest przygotowanie octu samodzielnie w domu. Będzie on wyróżniał się znacznie wyższą jakością i dostarczy cennych składników odżywczych. Jak zrobić ocet jabłkowy domowym sposobem?
Składniki na ocet jabłkowy
Planując przygotowanie octu jabłkowego w domu należy zakupić dobrej jakości składniki. Oto produkty konieczne do samodzielnego stworzenia octu:
- 1 kg jabłek, szczególnie odmian takich jak zimowy boiken, papierówki, antonówki, renety,
- 1 l letniej, przegotowanej wody,
- 5 łyżek stołowych cukru (w przypadku słodkich jabłek potrzeba mniej cukru, a w przypadku kwaśnych – więcej).
Ocet jabłkowy – przepis
Samo robienie octu jabłkowego może nie wydawać się skomplikowane, jednak podczas przygotowań należy uwzględnić czas potrzebny na jego fermentację. Przepis na ocet jabłkowy wygląda następująco:
- Jabłka dokładnie umyć, osuszyć, odkroić nadpsute miejsca i pokroić na ćwiartki wraz z gniazdami.
- Pokrojone jabłka umieścić w dużym słoiku i zalać przegotowaną, letnią i osłodzoną wodą.
- Słoik przykryć gazą przymocowaną gumką bądź sznurkiem.
- Odstawić w ciemne i ciepłe miejsce pamiętając, że jabłka muszą cały czas znajdować się pod powierzchnią wody. W przeciwnym razie może pojawić się pleśń, która uniemożliwia spożycie produktu, dlatego warto przycisnąć jabłka szklanką lub niewielkim talerzem.
- Raz dziennie przemieszać zawartość słoja przy użyciu łyżki w celu zapewnienia równomiernego dostępu tlenu.
Następnie należy uzbroić się w cierpliwość, bowiem proces fermentacji trwa od 2 do 5 tygodni. Kończy się on w momencie, gdy woda przestaje się pienić i nie tworzą się bąbelki. Wtedy należy przelać owoce z octem przez gazę do szklanych, wyparzonych butelek. Dobry ocet odznacza się przyjemnym, jabłkowym zapachem i słodko-kwaśnym smakiem.
Do czego używać octu jabłkowego?
Ocet jabłkowy ma wiele różnych zastosowań. Najpopularniejsze z nich to:
- cele spożywcze,
- cele zdrowotne,
- cele kosmetyczne,
- jako środek czystości.
Jak pić ocet jabłkowy? Można go spożywać pod postacią mikstur o nieco egzotycznie brzmiących nazwach – switchelu, oxymelu oraz shrubu. Pierwszy z nich to napój energetyczny, który można stworzyć z octu jabłkowego, wody, miodu i ewentualnie plastra cytryny, imbiru bądź cynamonu. Oxymel to z kolei mikstura wspomagająca odporność na bazie octu i miodu z dodatkiem ziół oraz przypraw. Shrub to syrop zawierający ocet, cukier i miękkie owoce. Ocet jabłkowy może być użytkowany tak jak zwykły, np. jako dodatek do sosów sałatkowych, marynat, dipów czy domowego keczupu. Rozcieńczony przyda się do płukania chorego gardła, robienia okładów na stłuczenia, skręcenia stawów i obrzęki oraz smarowania miejsc ukąszeń owadów. Ponadto można wykonać z niego tonik do twarzy, płukankę do włosów, maseczkę oraz uniwersalny płyn czyszczący.
Podsumowanie
Ocet jabłkowy ma niezwykle szerokie spektrum zastosowań i wyróżnia się obecnością wartościowych składników odżywczych. Zamiast kupować gotowy produkt w sklepie, można przygotować go w domu. By był on dobrej jakości, należy poczekać odpowiednią ilość czasu, aż sfermentuje.