Dlaczego wieczorem ważymy nawet 2 kilogramy więcej?

Dlaczego wieczorem ważę 2 kg więcej?

W obecnych czasach coraz więcej osób prowadzi zdrowy styl życia, którego nieodłącznym elementem jest zdrowa dieta i troska o prawidłową masę ciała. Z zaniepokojeniem możemy zaobserwować gwałtowny wzrost wagi w ciągu kilku godzin. Czy to zjawisko powinno nas martwić? Różnica pomiędzy porannym ważeniem, a wieczornym może wynieść nawet 2 kilogramy. Od czego uzależnione są różnice masy ciała w ciągu dnia? Kiedy powinniśmy się ważyć, aby otrzymać miarodajny wynik?

Dlaczego wieczorem ważę 2 kg więcej?

Wahania wagi w ciągu doby są zjawiskiem naturalnym i nie powinny nas niepokoić. Wpływ na to ma wiele czynników, między innym poziom aktywności fizycznej, zmiany hormonalne oraz dzienny tryb życia. Co to oznacza w praktyce? W nocy nasz organizm się regeneruje. Kiedy śpimy nie dostarczamy naszemu organizmowi energii. W tym czasie zachodzi proces odwrotny, nasz organizm spala energię dostarczoną mu w ciągu dnia. Kiedy zatem nasza waga będzie osiągała najniższe wartości? Otóż masa ciała będzie najniższa chwilę po przebudzeniu, zaraz po wizycie w toalecie. W ciągu dnia spożywamy posiłki i dbamy o nawodnienie organizmu. Treść pokarmowa zawarta w jelitach oraz płyny znajdujące się w układzie moczowym wpływają na wzrost wagi. Podczas intensywnej aktywności fizycznej mięśnie zatrzymują wodę. Ten sam proces zachodzi u kobiet na kilka dni przed menstruacją lub podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji. Zatem różnica w masie ciała w ciągu dnia nie wynika z procesu tycia lub chudnięcia, a jest sumą masy pokarmów oraz wody spożywanej przez nas w ciągu doby.

Kiedy powinniśmy się ważyć, aby uzyskać wiarygodny wynik?

Osoby dbające o szczupłą sylwetkę lub stosujące dietę odchudzającą zaczynają regularnie kontrolować masę ciała. Różnice w masie ciała w ciągu doby i świadomość tego, że wieczorem nagle ważymy 2 kg więcej, może zadziałać na nas demotywująco. W jaki sposób powinniśmy kontrolować naszą masę ciała, aby otrzymać miarodajne wyniki? Oto kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować:

  1. Nie należy ważyć się codziennie. Dietetycy zalecają, aby osoby stosujące dietę redukcyjną ważyły się nie częściej niż raz w tygodniu. Wahania wagi w ciągu dnia, jak i w ciągu kilku dni są zjawiskiem fizjologicznym i nie powinny nas martwić. Jeżeli osoba stosująca dietę zauważy, że masa ciała zamiast spadać to wzrasta, to może utracić motywację i porzucić stosowanie diety. Częste ważenie nie przynosi żadnych korzyści i nie jest miarodajnym wskaźnikiem, czy stosowana przez nas dieta przynosi efekt.
  2. Należy ważyć się o tej samej porze dnia. Niektórzy twierdzą, że kontrolowanie masy ciała powinno odbywać się rano. Nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie, gdyż co prawda unikniemy różnic w masie ciała wynikających na przykład ze zjedzenia obfitego posiłku lub wypicia większej ilości wody, jednak najistotniejszą kwestią jest, aby pomiary odbywały się zawsze o podobnej porze dnia. Nie ma więc większego znaczenia czy będzie to rano, południe, czy też wieczór.
  3. Nie należy ważyć się w ubraniu. Buty oraz odzież mogą w znaczny sposób zaburzać odczytany pomiar masy ciała, dlatego najlepiej jest dokonywać pomiaru będąc rozebranym.