Czerwone policzki u dzieci przez większość starszych osób uznawane są za przejaw zdrowia, dobrego odżywienia i aktywności malucha. Niektórzy rodzice obawiają się jednak, że zaczerwienie policzków może być symptomem jakiejś dolegliwości. Jak rozpoznać przyczynę rumieńca na twarzy dziecka? W jakiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza?
Czerwone policzki u dziecka – możliwe przyczyny
Czerwone policzki u dzieci i niemowląt mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Zmiana barwy skóry w tym właśnie miejscu u małych dzieci wynika z niewielkiej grubości dziecięcej skóry. Naczynia krwionośne, położone płytko w skórze, po rozszerzeniu, stają się widoczne w postaci rumieńca. Naczynka te rozszerzają się zarówno pod wpływem czynników wewnętrznych, jak i tych występujących w otoczeniu. Do najczęstszych przyczyn klasycznego rumieńca policzków u dzieci należy sytuacja, na którą dziecko reaguje silnymi emocjami- ekscytacją, radością, ale również gniewem czy zawstydzeniem. Pod wpływem hormonów zwiększa się przepływ krwi, a znajdujące się pod cienką warstwa skóry naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne.
Inne przyczyny czerwonych policzków u dzieci to między innymi:
- reakcja na warunki atmosferyczne, takie jak zimno lub silny wiatr;
- objaw oparzenia słonecznego;
- symptom atopowego zapalenia skóry, alergii pokarmowej lub na środki pielęgnacyjne, skazy białkowej;
- objaw chorób zakaźnych;
- rumieniec towarzyszący nadmiernej ciepłocie ciała.
Zaczerwienienie policzków z powodu zimna lub ekspozycji na słońce
Czerwone policzki u dzieci spowodowane wpływem czynników atmosferycznych występują bardzo często. Przyczyną jest właśnie cienka skóra dziecka oraz niewykształcona jeszcze całkowicie ochronna, naturalna warstwa lipidowa. Chociaż objaw zaczerwienienia jest naturalny, należy pamiętać, że pod wpływem zimna i silnego wiatru skóra nie tylko zmienia kolor, ale również ulega przesuszeniu, co może powodować uczucie pieczenia, ściągania, a nawet pękanie. Zamiast czekać na inne niepokojące sygnały, warto zabezpieczyć naskórek malucha za pomocą odpowiednich kremów natłuszczających.
Jeśli zaczerwienie wynika z ekspozycji na słońce, może być sygnałem, że dochodzi do powstawania poparzeń słonecznych. Aby uniknąć takiej sytuacji należy bezwzględnie stosować kremy z filtrem zabezpieczających przed promieniowaniem UV.
Czerwone policzki u dzieci jako objaw alergii
Coraz więcej małych dzieci i niemowląt cierpi na różnego rodzaju alergie, zarówno pokarmowe, jak i dotyczące środków kosmetycznych. Czerwone policzki u dzieci mogą stanowić jeden z sygnałów, że organizm malucha reaguje obronnie na występujący w otoczeniu alergen. Często objaw widoczny na policzkach wynika z nietolerancji białka mleka krowiego, a także innych produktów spożywczych, wprowadzonych niedawno do diety dziecka. Może to być również alergia miejscowa na używany do pielęgnacji dziecka kosmetyk.
Atopowe zapalenie skóry a czerwone policzki u dziecka
Czerwone policzki u dzieci, z występującymi często zmianami skórnymi w obszarze za uszami, w zgięciach kolan i łokci, są często objawem towarzyszącym atopowemu zapaleniu skóry. W przebiegu tego schorzenia o nie do końca ustalonej etiologii, rumień jest tylko jednym z niepokojących sygnałów. Skóra dziecka staje się przesuszona, pojawiając się wypryski, często z wysiękiem płynu surowiczego. Dziecko odczuwa silny dyskomfort z powodu swędzenia i pieczenia skóry całego ciała, nie tylko policzków. Przypadki AZA należy konsultować z lekarzem specjalistą. Często jedynym skutecznym środkiem w radzeniu sobie z problemem są sterydowe leki przeciwzapalne.
Zaczerwienione policzki u dzieci w przebiegu chorób zakaźnych
Czerwone policzki u dziecka mogą być również objawem jednej z chorób zakaźnych wieku dziecięcego. W przebiegu wielu chorób wirusowych, takich jak rumień nagły czy rumień zakaźny, czerwone policzki są objawem infekcji wirusowej. Zwykle towarzyszą im wysoka gorączka i wysypka innych partii ciała. Dziecko jednak zwykle czuje się dobrze, a problem ustępuje samoistnie po kilku dniach. Czerwone policzki u dzieci towarzyszą również ogólnemu podwyższeniu ciepłoty ciała. Gorączkujące dziecko ma często ciemnoczerwone, charakterystyczne rumieńce, blaknące wraz ze spadkiem temperatury.
Czerwone policzki u dziecka – kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
Jeśli czerwone policzki u dzieci są wynikiem oddziaływania czynników zewnętrznych, takich jak deszcz czy mróz, warto zabezpieczyć skórę odpowiednim kremem ochronnym. Zaczerwienie jest w takich przypadkach objawem całkowicie normalnym i nie wymaga konsultacji z lekarzem, jednak prawidłowa pielęgnacja może zwiększyć komfort spacerów malucha.
Jeśli jednak czerwone policzki nie mają żadnej oczywistej przyczyny, warto skonsultować się z lekarzem. Czasem może to być jeden z pierwszych objawów AZS, skazy białkowej lub innego schorzenia, którego wczesne wykrycie ułatwi leczenie. Oczywiście, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, jeśli zaczerwienieniu policzków towarzyszą inne objawy, takie jak wysoka gorączka, dreszcze, drgawki, nudności, utrata apetytu i ogólnie obniżone samopoczucie dziecka.