Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu
Ciąża jest czasem niezwykle wyjątkowym. Często jednak kojarzy się z porannymi mdłościami i innymi dokuczliwymi przypadłościami. Wiele kobiet o stanie błogosławionym dowiaduje się dopiero podczas wizyty ginekologicznej. Zazwyczaj przesłanką do kontaktu z lekarzem jest zanik miesiączki. Istnieje jednak sporo innych, wczesnych objawów ciąży, które niestety nie łatwo wychwycić.
Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki ciąży?
Pierwsze oznaki ciąży, to temat bardzo złożony i indywidualny. Przyjmuje się, że pierwsze symptomy ciąży pojawiają się już około 10 dni po zapłodnieniu. Są jednak na tyle delikatne, że bardzo często pozostają niezauważalne. Większość kobiet odczuwa pierwsze oznaki w 5 tygodniu ciąży. To właśnie wtedy też wykonywane jest pierwsze badanie USG w gabinecie ginekologicznym. Chcesz wiedzieć, w którym tygodniu rozpoznać płeć dziecka na badaniu USG? Przeczytaj ten artykuł: https://dico.pl/w-ktorym-tygodniu-widac-plec-dziecka/
Pierwsze poszlaki
Do pierwszych objawów ciąży zaraz po zapłodnieniu można zaliczyć wiele nieoczywistych objawów. W przypadku Pań, które już rodziły, znacznie łatwiej jest je zauważyć. Jakie pierwsze symptomy ciąży wymieniają zazwyczaj kobiety wielodzietne?
- Poranne migreny
- ból mięśni
- wzdęcia
- plamienie między miesiączkowe
Są to poszlaki, które mogą świadczyć o zapłodnieniu. Jednak bardzo często towarzyszą one przeziębieniu, czy świadczą o przemęczeniu. Dlatego często są bagatelizowane.
Pierwsze objawy ciąży – śluz
Do bardziej charakterystycznych pierwszych objawów ciąży można zaliczyć pojawienie się śluzu szyjkowego. Jak wygląda prawidłowy śluz na początku ciąży?
- Jest bezbarwny (w niektórych przypadkach lekko żółtawy)
- nie wydziela żadnego zapachu
- ma lepką konsystencję
Jeżeli śluz ma barwę brunatną lub czerwoną, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Do innych symptomów skłaniających do badania ginekologicznego można wymienić świąd, pieczenie lub zaczerwienienie okolic intymnych.
Agresja zapachów
Ciężarne skarżą się często także na wyostrzenie zmysłu węchu. Prowadzi to do mdłości. Zapachy mieszają się i powodują odruch wymiotny. Panie wskazują, że jest to pierwszy tak charakterystyczny objaw ciąży. Mdłości pojawiają się już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Zazwyczaj ustają w drugim trymestrze ciąży. Jeśli nie powodują znacznej, szybkiej utraty wagi, nie są powodem do niepokoju. W przypadku, gdy torsje uniemożliwiają normalny tryb życia, należy skontaktować się z położnikiem. Obecnie medycyna umożliwia wykorzystanie środków aptecznych w walce z tą uciążliwą dolegliwością.
Pierwszy objaw ciąży? Ból brzucha
Bardzo często pierwszym objawem ciąży jest ból brzucha. Pojawia się on niespodziewanie. Kumuluje się w dolnych partiach ciała, promieniując na nerki i plecy. Niestety bardzo często mylony jest z bólem owulacyjnym lub menstruacyjnym. Problem z rozpoznaniem tego objawu dotyczy szczególnie Pań z nieregularnym cyklem menstruacyjnym. Czasem ból jest na tyle delikatny, że nie skupia na sobie uwagi. Jednak jeśli się nasila, jest przesłanką do wykonania specjalistycznych badań. Pierwszym objawem ciąży zaraz po zapłodnieniu jest ból wiążący się z powstaniem czopu śluzowego. Czy w ciąży można brać nospe? <– Kliknij link i przeczytaj artykuł
Zmęczenie i głód
Bardzo charakterystycznym objawem ciąży jest ciągła senność i nieposkromiony apetyt. Pierwszy z tych objawów jest często składany na karb złożoności obowiązków i małej ilości odpoczynku. Drugi jest jednak na tyle wyjątkowy, że trudno go przeoczyć. W przypadku ciężarnych nie tylko ilość, ale i rodzaj spożywanych posiłków jest dość nieoczywisty. Jakie dziwne zachcianki spożywcze mają kobiety w ciąży?
- Dżem z ogórkiem kiszonym
- śledzie zagryzane lodami
- chleb z owocami
Ciężarne bardzo często komponują swoje posiłki z bardzo specyficznych połączeń produktów. Jednoczesna ochota na słodkie i kwaśne potrawy może być wskazówką świadczącą o ciąży. Szczególnie gdy pojawia się ochota na produkty spożywcze, które nie należą do lubianych przez potencjalną przyszłą mamę.
Kiedy podejrzewać ciąże?
Wyżej wymienione objawy mogą świadczyć o wczesnej ciąży. Jednak nie zawsze się one pojawiają. Równie często są po prostu lekceważone. Najczęściej za pierwszą oznakę ciąży przyjmuje się brak miesiączki. Rzeczywiście, może ona być wczesnym objawem zapłodnienia. Jeżeli miesiączka nie pojawia się w wyznaczonym terminie, warto wykonać test ciążowy. Można również zrobić wyniki Beta HCG. Trzeba jednak pamiętać, że sam brak miesiączki nie oznacza stanu błogosławionego. Może się on również wiązać z problemami hormonalnymi, czy chorobami układu rozrodczego.
Jeżeli kobieta skarży się na bóle podbrzusza, pojawi się u niej śluz szyjkowy albo plamienie między miesiączkowe warto skierować ją na specjalistyczne badania. Testy ciążowe cieszą się dużą niezawodnością. Czasem jednak ich wynik nie jest miarodajny. Obserwując u siebie jakiekolwiek symptomy mogące świadczyć o ciąży, warto udać się do lekarza ginekologa, bądź skontaktować z położną. Badanie nie zajmuje dużo czasu i jest bezbolesne. Nie trzeba więc się go obawiać. Ciąża jest okresem, w którym o zdrowie przyszłej mamy należy dbać szczególnie. Dlatego im wcześniej zostanie wykryta, tym lepiej.