Kolonoskopia wskazana jest przy problemach przewodu pokarmowego, dzięki niej wykryć można wiele nieprawidłowości i zdiagnozować występujące objawy chorobowe. Endoskop wprowadzony do odbytu zarejestruje obraz wnętrza jelit. Zabieg może być bolesny, zaleca się użycie znieczulenia aby kolonoskopia przebiegła bez przeszkód, czasami pacjent przerywa zabieg gdy odczucia są zbyt niekomfortowe. Dla wrażliwych osób dostępne jest znieczulenie ogólne, czyli narkoza, czas rekonwalescencji będzie jednak w tym wypadku nieco dłuższy.
Jak otrzymać zwolnienie lekarskie po kolonoskopii?
Z reguły zwolnienie lekarskie przysługuje osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę lub samozatrudnionym. Jeśli chodzi o umowę zlecenie, zwolnienie można uzyskać gdy opłacane są składki na ubezpieczenie zdrowotne, co nie zawsze ma miejsce przy tego typu umowie. Po uzgodnieniu ze zleceniodawcą warunków opłaty składki można wystąpić o zwolnienie lekarskie na podstawie umowy zlecenie. Na czas niezdolności do pracy przysługują dni wolne a o ich ilości decyduje lekarz wykonujący zabieg kolonoskopii. Obecnie lekarz samodzielnie przekazuje odpowiednie informacje na ten temat pracodawcy.
Od czego zależy długość zwolnienia?
Kolonoskopia nie jest zabiegiem mocno inwazyjnym, okres zwolnienia lekarskiego zależy od przyczyny wykonania zabiegu i ewentualnego stanu pacjenta po kolonoskopii. Ile zwolnienia po kolonoskopii w zależności od przebiegu zabiegu:
- Badanie kontrolne. Wykonanie w celu sprawdzenia stanu przewodu pokarmowego, zlecone na podstawie objawów występujacych u pacjenta kierujących lekarza na możliwą chorobę jelit. W takim przypadku wystarczy jedynie dzień zwolnienia, wyznaczony na wykonanie zabiegu, w razie potrzeby mogą to być dwa dni, na przykład gdy pacjent poddany został narkozie i tego wymaga. Zazwyczaj jeden dzień w zupełności wystarcza. Po zabiegu można udać się do domu, nie ma potrzeby pozostania w szpitalu.
- Zabieg mający na celu usunięcie zmiany. Gdy kolonoskopia zlecona została z poważniejszej przyczyny, na przykład usunięcie guza lub polipów, okres zwolnienia może wydłużyć się nawet do 10 dni, monitorowany jest w tym czasie stan pacjenta. Możliwe, że będzie konieczność pobytu w szpitalu
- Powikłania. Jak w przypadku każdego rodzaju ingerencji medycznej tak i po kolonoskopii mogą wystąpić powikłania. Są to zdarzenia rzadkie lecz nie wykluczone. Mogą to być lekkie powikłania jak krwawienie czy nieznaczny ból brzucha, niestety istnieje ryzyko przebicia przewodu pokarmowego. Tutaj okres zwolnienia trudny będzie do określenia, przy lekkich powikłaniach prawdopodobnie będzie to około dwóch dni, w cięższych przypadkach nawet kilkanaście.
Odczucia po zabiegu
Odczucia po zabiegu związane będą z wykorzystanym znieczuleniem podczas jego wykonania. Bez znieczulenia odczuwalny będzie lekki dyskomfort i łagodny ból w okolicach odbytu i podbrzusza. Znieczulenie miejscowe ochroni badany obszar przed bólem zarówno po zabiegu, po takim pacjent będzie czuł się dobrze i jeśli nie będzie przeciwskazań powróci do normalnych codziennych czynności. Kolonoskopia pod narkozą sprawi, że pacjent nie odczuje nic, jednak po przebudzeniu odczuwalne będą skutki narkozy, na przyklad spadek energii, chwilowa dezorientacja.
Najczęstsze pytania związane z zabiegiem
- Czy po kolonoskopii można od razu iść do pracy? W niektórych przypadkach można, jednak zalecane jest pozostanie w domu.
- Czego nie robić po kolonoskopii? Wysiłek fizyczny jest niewskazany, nie należy jeść cięzkich i tłustych potraw ani pić alkoholu.
-
Czy po kolonoskopii trzeba zostać w szpitalu? Zależy od konkretnego przypadku, standardowy zabieg nie wymaga hospitalizacji.
Każdy zabieg kolonoskopii i każdy medyczny przypadek jest inny. Podane okresy zwolnienia lekarskiego oparte są na oszacowaniu podobnych przypadków. Dokładnie o tym ile zwolnienia po kolonoskopii oczywiście zadecyduje lekarz indywidualnie dla konkretnego pacjenta. Kolonoskopia wymaga z pewnością zwolnienia lekarskiego minimum na jeden dzień.