Jaki bagaż można zabrać do samolotu?

Jaki bagaż można zabrać do samolotu?

Podróż samolotem potrafi być dla niektórych stresująca, ponieważ wiąże się z wieloma przygotowaniami. Mowa tu zwłaszcza o przyszykowaniu odpowiedniego bagażu. Linie lotnicze stosują bowiem sporą ilość obostrzeń i zakazów, jakie znacznie utrudniają proces pakowania się, gdyż trzeba je wszystkie uwzględnić. Co wobec tego należy zrobić, aby uniknąć dodatkowych opłat?

Walizka – wymiary oraz waga

Przed rozpoczęciem pakowania powinno się sprawdzić, jaki konkretnie regulamin posiadają dane linie lotnicze. Różnią się one bowiem między sobą i to czasem dosyć znacznie. Trzeba więc zrobić wszystko, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci dodatkowej opłaty tuż przed odlotem. Jaki bagaż można zabrać do samolotu? Aktualne informacje znajdują się na stronach internetowych poszczególnych linii lotniczych.

Jaką walizkę zabrać do LOT?

Regulamin tych konkretnych linii nie jest zbyt restrykcyjny. Pozwala na zabranie w roli bagażu podręcznego niewielkiej walizki o wymiarach 55x40x23 cm, ważącej nie więcej niż 8 kilo. Można też mieć przy sobie torebkę albo laptopa o wadze do 2 kilo i maksymalnej wielkości 40x35x12 cm.

Jaką walizkę zabrać do WizzAir?

Niewielka torba podręczna nie powinna przekroczyć 40x30x20 cm i ważyć powyżej 10 kilo. Taka walizka uwzględniona jest w cenie biletu. Można dokupić opcję zabrania dodatkowego bagażu, jakiego wymiary mieszczą się w limitach 55x40x23 cm wielkości i do 10 kilo wagi.

Jaką walizkę zabrać do Ryanair?

Regulamin tych linii lotniczych jest najsurowszy ze wszystkich wymienionych. Zabrać na pokład bez dopłaty można torbę o wymiarach maksymalnie 20x25x40cm. Koniecznie musi zmieścić się pod siedzeniem pasażera – to niezbędny warunek. Da się oczywiście wykupić dodatkowy bagaż podręczny, jakiego wymiary nie przekroczą 55x40x20 cm, a waga 10 kilo. Najlepiej zrobić to jeszcze przed planowaną podróżą.

Koniecznie przeczytaj:  Zapomniana perła Europy - Czy warto jechać na wczasy do Albanii?

Czego nie można zabrać na pokład samolotu?

Istnieją kategorie rzeczy, które pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w samolocie. Mowa tu o:

  • tępych narzędziach,
  • urządzeniach do ogłuszania,
  • broni palnej,
  • materiałach wybuchowych,
  • narzędziach roboczych,
  • substancjach zapalających.

Ilość dozwolonych płynów także jest ściśle ustalona. Wolna zabrać do 1 litra takowych, ale tylko pakowanych w buteleczkach o pojemności nieprzekraczającej 100 ml. Mowa tu nie tylko o wodzie, ale również o rozmaitych kosmetykach, takich jak perfumy, czy też balsamy do ciała. Jest to przeważnie jeden z najbardziej problematycznych dla pasażerów punkt regulaminu linii lotniczych.

Wymiary bagażu rejestrowanego

Poza bagażem podręcznym można również zabrać ze sobą walizkę, jaka zostanie przewieziona w luku bagażowym. LOT dopuszcza, aby ważyła ona do 23 kilo, a jej wymiary nie przekraczały łącznie 158 cm. Ryanair pozwala na wykupienie bagażu rejestrowanego ważącego nie więcej niż 20 kilo i o wielkości nieprzekraczającej 119x81x119 cm. Natomiast WizzAir oferuje aż 3 różne opcje o wagach do: 10, 20 i 32 kilo. Maksymalne wymiary wynoszą 149x119xx171 cm.