Mity i legendy na temat kolonoskopii

kolonoskopia badanie

Czy kolonoskopia boli?

Wizyty u lekarza czy dentysty są często owiane krwawymi legendami, w których badania są opisywane niczym sadystyczne chińskie tortury, ale z rzeczywistością mają często tyle wspólnego co opowieści z mchu i paproci. Kolonoskopia, w świadomości społecznej, należy do najbardziej bolesnych badań i wizyta w gabinecie lekarskim, według większości z nas, musi wiązać się z cierpieniem. Czy w rzeczywistości kolonoskopia boli? Jak przebiega samo badanie i kto powinien się przebadać w ten niecodzienny sposób?

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego to choroba, która rok do roku jest wykrywana u około 15 tyś. Polaków. W zależności od stopnia rozwoju choroby, wzrasta jej śmiertelność. W IV stadium rozwoju schorzenia aż około 90% osób dotkniętych rakiem umiera, dlatego tak bardzo istotne są badania profilaktyczne, które pozwalają na rozpoznanie choroby w jej wczesnym stadium. Jeżeli schorzenie zostanie wykryte na wczesnym etapie jego rozwoju to przeżywalność wynosi nawet 95% wśród pacjentów. Różnica w tych danych pokazuje, że wykrywalność jest kluczowa. Badania profilaktyczne są tutaj o tyle istotne, że na I i II etapie rozwoju choroby, rzadko pojawiają się bezpośrednie objawy występowania raka. Dopiero na II i IV etapie zauważyć można krwawienia do przewodu pokarmowego, problemy z jego drożnością czy też dziwne, nie spowodowane niczym chudnięcie. Dlaczego rak jelita grubego stal się takim problemem w XXI wieku? Wynika to z faktu, że po pierwsze mocno zmieniliśmy naszą dietę i sposób życia, ale też po prostu badamy większą liczbę ludzi oraz dłużej żyjemy, a co za tym idzie jesteśmy bardziej świadomi statystycznie tej choroby. Pocieszające informacje są takie, że śmiertelność w wyniku raka jelita grubego będzie się zmniejszała z roku na rok, ale niezbędna jest tutaj świadomość ludzi, że powinni się badać profilaktycznie. Oczywiście niezbędna dla diagnozy choroby jest tutaj kolonoskopia oraz test na krew utajoną w kale

Kiedy powinniśmy się wybrać na kolonoskopię?

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, dlatego niemalże obligatoryjnie każdy po ukończeniu 50. roku życia powinien udać się na badanie kolonoskopowe. Dla pełnej profilaktyki, powinniśmy badać się  co mniej więcej 10 lat, natomiast szczególnym wskazaniem do udania się na kolonoskopię powinno być wystąpienie raka jelita grubego w rodzinie w przeszłości. Musimy sobie zdawać też sprawę, że zarówno młodzi ludzie jak i nawet niemowlęta mogą zostać skierowani na tego rodzaju badanie jeżeli lekarz uzna to za właściwie. Następuje to w sytuacji pojawienia się niepokojących objawów takich jak krew w stolcu, zaparcia, czy bóle brzucha których przyczyny nie można ustalić na podstawie gastroskopii i innych badań.

Koniecznie przeczytaj:  Czy po zabiegu kolonoskopii trzeba zostać w szpitalu?

Kolonoskopia czy boli? Na czym polega badanie?

Badanie zwane kolonoskopią najczęściej wykonywane jest przez gastroenterologa, polega na umieszczeniu w odbycie aparatu z kamerą zwanego endoskopem lub kolonoskopem. Jest to specjalny wziernik, który ma kształt przewodu grubego mniej więcej jak palec o długości do 2 m. Kamera założona na wziernik ma za cel uwidocznienie zmian w jelicie lub usunięcie polipów. Przy użyciu tego sprzętu można także dokonać pobrania fragmentu ściany jelita, które posłuży do badania histologicznego zwanego biopsją. W trakcie badania do jelita jest doprowadzane powietrze, tak aby można było uzyskać lepszą widoczność wewnątrz, a samo badanie trwa do godziny czasu, jednak zazwyczaj jest to około 30 minut. Na nurtujące większość pacjentów pytanie: „kolonoskopia czy boli?”, trudno odpowiedzieć jednoznacznie. W znakomitej większości przypadków, osoby badane nie odczuwają bólu i choć może sytuacja nie należy do najbardziej komfortowych, to nie ma podstaw do narzekania. Kolonoskopia może stanowić pewien problem w przypadku wyjątkowo szczupłych osób lub takich, które przeszły operacje brzuszne. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które w przeszłości miały przeprowadzone zabiegi operacyjne – ginekologiczne. Co jednak bardzo istotne, przeprowadzający badanie gastroenterolog, diagnozuje przed dokonaniem wziernikowania, czy dana osoba powinna zostać poddana znieczuleniu miejscowemu czy w niektórych przypadkach nawet narkozie. Także nawet u osób, u których badanie może nie należeć do najprzyjemniejszych, są rozwiązania które pomogą na ulżenie w bólu lub jego zupełne zniwelowanie.

Przygotowanie do badania

Na zadawane przez Nas pytanie: „kolonoskopia czy boli?” oraz na to czy zabieg zostanie skutecznie przeprowadzony, ma też wpływ to jak przygotowaliśmy się do niego. Problem może się pojawić podczas badania, jeżeli wziernik będzie musiał się przedzierać przez resztki pokarmu, czy zalegający w jelicie kał. Trudne w takim wypadku będzie samo manewrowanie kolonoskopem i przyglądanie się śluzówce. Konieczna jest zmiana diety już na tydzień przed kolonoskopią. Musimy się z niej pozbyć produktów zawierających ziarna, nasiona czy buraki (które mogą wpłynąć na zmianę koloru śluzówki). 3 dni przed badaniem to co jemy powinno być w większości płynne i półpłynne. Mowa tu o kisielach, bulionach czy specjalnych kleikach. W dzień przed kolonoskopią najczęściej spożywa się tylko śniadanie oraz specjalny środek przeczyszczający zalecony przez lekarza oraz w celu niedopuszczenia do odwodnienia organizmu należy spożywać wiele płynów.