Perfumy unisex, czyli jakie? Wyjaśniamy

Zapach, który będziesz „nosić”, powinien ci się podobać. To, czy jest modny i czy został stworzony dla kobiet, czy może mężczyzn, jest drugorzędną kwestią. Gusta i nosy są różne, a żeby uniknąć kategoryzacji perfum, powstają kompozycje unisex. Są to produkty dla pań i panów, które nieśmiało zaczynają podbijać branżę perfumiarską. Dowiedz się więcej o perfumach unisex – czym są i dlaczego warto wybierać spośród takich zapachów.

Perfumy unisex – nowy wynalazek?

Już od czasów starożytnych używanie pachnących olejków było synonimem luksusu. Także i w średniowieczu oraz na początku epoki nowożytnego perfumiarstwa wonności były zarezerwowane jedynie dla najbogatszych, a ich stosowanie świadczyło o wysokim statusie społecznym.

 Do XIX wieku perfumy nie miały płci. Handlarze nie rozróżniali ich na damskie i męskie. Jednak wraz z rewolucją przemysłową i rozpoczęciem produkcji perfum na większą skalę stworzono „strategię” ich sprzedaży. Łatwiej było trafić do konkretnej grupy docelowych klientów, jeżeli na falkonie znalazł się napis „dla pań” albo „dla panów”. Od tego momentu zdecydowana większość zapachów była określana jako męskie lub damskie.

Jednak po latach powrót perfum unisex dowiódł, że gusta i wrażliwość zapachowa wymykają się kategoryzacjom. Luksusowe marki chętnie wypuszczają na rynek kompozycje, które, tak jak niegdysiejsze wonności, nie mają płci. To produkty tworzone zarówno z myślą o kobietach, jak i mężczyznach, którzy nie boją się odważnych perfum.

Poznaj luksusowe perfumy unisex

Zapach nie ma płci, czego dowodzą eleganckie perfumy unisex od renomowanych marek. Te kompozycje tak samo pasują do kobiet jak do mężczyzn, a ich woń jest wielowymiarowa, niejednoznaczna i bardzo bogata.

Tom Ford – mistrzowskie kompozycje unisex

Rześkie Mandarino Di Amalfi, słodsze Vanilla Sex czy żywiczne Myrrhe Mystère – to obłędne perfumy, których nie dotyczy podział na „damskie” i „męskie”. Perełką wśród nich jest kompozycja Oud Wood. Tom Ford przygotował ekskluzywny zapach bazujący na mocnych drzewnych akordach, który tworzy harmonijną całość z wieczorową sukienką i szykownym garniturem.

Prada – kolekcja wyszukanych zapachów unisex

Linia perfum Infusion miała premierę w 2007 roku i od samego początku była hołdem dla naturalnych woni i składników. Należą do niej kompozycje, które łączą w sobie męski i żeński pierwiastek.

Infusion Iris Cedre to drzewno-kwiatowy zapach przełamany rześką nutą pomarańczy i neroli. W kompozycji Infusion de Figue pierwsze skrzypce gra mastyks, czyli pięknie pachnąca żywica wyciekająca z drzewa pistacji kleistej. Natomiast Infusion de Vanille to pudrowe, ciepłe perfumy także okraszone mocnym, drzewnym akcentem.

Hermes – zmysłowe perfumy dla niej i dla niego

Z duchem czasu poszła także marka Hermes. Wypuściła serię zapachów unisex inspirowaną ziołami i owocami. Należą do nich np. Eau Basilic pourpre o zapachu przypraw i bazylii. Natomiast owocową kompozycją unisex tej marki są świeże perfumy Eau de Citron Noir, które zachwycają wyrazistym akordem cierpkiej cytryny.

Twój zapach wyraża twoją osobowość. Dlatego wybieraj tylko takie perfumy, w których czujesz się jak w drugiej skórze. Być może znajdują się one wśród kompozycji unisex.