Jak szybko obniżyć puls? Domowe metody

kobieta mierzy sobie puls

Pomiar pulsu informuje o szybkości bicia serca. U dorosłego człowieka w stanie spoczynku, serce uderza ok. 60-100 razy na minutę (za optymalny puls można uznać 70-75 uderzeń). Z różnych przyczyn – najczęściej z powodu wysiłku fizycznego bądź odczuwanego stresu – tętno może być wyższe. Jak obniżyć puls? Przeczytaj, żeby się dowiedzieć.

Puls człowieka – co to jest?

Puls człowieka to inaczej tętno. Jest jednym z parametrów pozwalających kontrolować pracę serca. Bada się go przy użyciu pulsometru, który należy przyłożyć tam, gdzie puls jest najlepiej wyczuwalny – czyli do nadgarstka bądź do szyi. Częstość pracy serca wyraża się zawsze w ilości uderzeń na minutę. Ważne, aby była mierzony tylko w czasie spoczynku, bo w innym wypadku wynik może być nieprawdziwy.

Normy dla każdej grupy wiekowej

Puls nie u każdego człowieka będzie taki sam. Różnice wynikają w dużej mierze z wieku, ale także kondycji fizycznej. Ile wynosi optymalna szybkość bicia serca dla każdego wieku? 

  • dla dzieci – 100 uderzeń na minutę
  • dla nastolatków – 85 uderzeń na minutę
  • dla osób dorosłych – 70-75 uderzeń na minutę
  • dla seniorów – 60 uderzeń na minutę

Warto zauważyć, że wraz z wiekiem, norma pulsu się zmniejsza. Im młodsza osoba, tym jej serce szybciej bije. W przypadku nieprawidłowego pulsu, bardzo istotne jest znalezienie przyczyny. W tym celu należy koniecznie skontaktować się z lekarzem internistą.

Jak szybko obniżyć puls?

Zdarza się, że puls jest szybki nie z powodów zdrowotnych, lecz dlatego, że czymś się stresujemy. Nie jest to dobre dla naszego organizmu, w związku z tym warto znać sposoby, które pozwolą naszemu sercu nieco zwolnić. Innymi przyczynami szybkiego pulsu człowieka może być wypicie zbyt mocnej kawy – często wtedy serce bije szybko, co wzbudza nasz niepokój. Jak szybko obniżyć puls?

Koniecznie przeczytaj:  Jaki powinien być prawidłowy puls?

Proste, domowe sposoby na obniżenie pulsu

Ćwiczenia oddechowe

Gdy przyczyną szybkiego pulsu jest strach bądź stres, najprostszym sposobem na obniżenie pulsu jest próba uspokojenia się – skup się na wykonywanych czynnościach i swoim oddechu. Możesz też chwilę pomedytować. Wykonaj proste ćwiczenie – po wzięciu głębokiego oddechu, wstrzymaj powietrze w płucach na kilkanaście sekund, następnie bardzo powoli je wypuść. Jeśli powtórzysz tę czynność parę razy, puls zauważalnie zwolni.

Zimna woda

Jak jeszcze obniżyć puls? Sprawdzi się picie wody małymi łyczkami. Najlepiej, aby była ona niegazowana i zimna. Jeśli możesz, to przemyj też lodowatą wodą twarz albo napełnij miskę i zanurz w niej twarz na parę sekund. To sprawdzona, niezawodna metoda na obniżenie pulsu, choć oczywiście nie zawsze i wszędzie możesz ją wykonać. Dlaczego to działa? Kiedy ciało ma kontakt z lodowatą wodą, metabolizm spowalnia, a serce zaczyna bić wolniej. Zamiast miski z lodowatą wodą możesz też użyć kostek lodu – po prostu na chwilę przyłóż je do karku.

Podsumowanie

Obie metody – zarówno ćwiczenia oddechowe, jak i zimna woda – sprawdzą się tylko w wypadku osób zdrowych, u których zbyt szybki puls jest wynikiem czynników takich jak stres i jest stanem przejściowym. Czasem jednak zbyt szybkie bicie serca może świadczyć o chorobie np. zapaleniu mięśnia sercowego, miażdżycy lub nadczynności tarczycy. Jeśli Twój puls utrzymuje się na wysokim poziomie, wykonaj badania krwi oraz zasięgnij porady lekarza.