Jak wybaczyć zdradę? – podpowiadamy!

wybaczanie zdrady

Zdradzić można na wielu poziomach. Może to być zdrada seksualna, ale może być też ona emocjonalna, uczuciowa. Zdrada nie jest łatwa do przeżycia – każdy zdradzony człowiek ma prawo przeżywać trudne emocje. W takich przypadkach może dojść nawet do wystąpienia depresji. Gdy zauważamy u siebie jej objawy, trzeba natychmiast udać się do specjalisty – tylko profesjonalna pomoc jest w stanie pokonać tę chorobę.

Zdradzona osoba często ma problemy z zaufaniem, zwłaszcza wobec tej osoby, która dopuściła się zdrady. Czy jest możliwość wybaczenia zdrady? Jak wybaczyć zdradę? Z tymi pytaniami mierzy się mnóstwo zdradzonych ludzi. Wiele osób pyta również: jak ukarać faceta, który zdradza? Karanie nie jest jednak dobrym podejściem, jeśli chcemy odtworzyć jakąś formę więzi z partnerem lub nawet odbudować związek.

Etapy wybaczania zdrady

Wybaczanie zdrady ma zwykle charakter etapowy:

1. Głęboka rozmowa o zdradzie – partner, jeśli chce uzyskać od Ciebie przebaczenie, powinien nie mieć przed Tobą tajemnic i opowiedzieć Ci o swoich motywacjach i o przebiegu zdrady.

2. Skrucha i zadośćuczynienie – to etapy, w których mężczyzna przeprasza za wyrządzony czyn i próbuje na różnych polach wynagrodzić niedostatki Twojego życia spowodowane zdradą.

3. Ponowna rozmowa – to dogłębna analiza przyczyn i skutków zdrady.

4. Wybaczenie i nowe zasady w relacji – akt wybaczenia nie może obyć się bez ustanowienia nowego porządku w związku, którego przestrzegać muszą obie strony.

Jak wybaczyć zdradę?

Zbadanie mechanizmów, które doprowadziły do zdrady

Po pierwsze, musi dojść do dokładnego zbadania zdrady, zrozumienia mechanizmów rozluźnienia więzi, które do niej doprowadziły. Oczywiście nie chodzi o to, by obwiniać się o zdradę partnera. Jednak psychologowie powtarzają często, że zdrada jest rezultatem jakiegoś procesu. By wybaczyć zdradę, trzeba ten proces przeanalizować, poznać. Trzeba zyskać poczucie pewności, że zdrada nie wydarzy się po raz kolejny – bowiem zarówno Ty, jak i Twój partner zmieniliście schematy postępowania.

Koniecznie przeczytaj:  Jak ukarać faceta, który zdradza?

Pójście na psychoterapię

Po drugie, warto wybrać się na psychoterapię. Może to być psychoterapia indywidualna bądź psychoterapia par. Na tej pierwszej można dokładnie przeanalizować swoje odczucia i nauczyć się radzić sobie z trudnymi emocjami. Można w jej trakcie poznać również mechanizmy procesu, o którym była mowa wcześniej. Zaś psychoterapię dla par warto wybrać wtedy, gdy zależy nam na ratowaniu związku. W takim przypadku wspólna psychoterapia jest niemal obowiązkowa. To na niej uda Wam się wypracować nowe scenariusze zachowań, które zawrą w sobie adekwatne, nieucieczkowe reakcje na trudności.

Wyrażanie trudnych emocji

W procesie wybaczania zdrady ważne jest także, by nie tłumić trudnych emocji, lecz wyrażać je. Chodzi tu o zwierzanie się przyjaciołom, rodzinie, a także samemu partnerowi, który zdradził. Partner ów powinien wiedzieć, co znaczyła dla Ciebie jego zdrada – by mieć szansę w odpowiedni sposób odpowiedzieć na Twój ból. Dobrym sposobem na wyrażenie swoich odczuć partnerowi będzie napisanie długiego listu.

Czy warto wybaczyć zdradę?

Z pewnością takie rozwiązanie ma sporo plusów. Można uzyskać wtedy spokój wewnętrzny, można także myśleć o ratowaniu swojego związku. Jednakże wybaczenie zdrady jest niemożliwe, gdy partner nie współpracuje z Tobą i nie próbuje zadośćuczynić za swój czyn. Nie warto więc więc wybaczać na siłę.

Jednak przy dobrych chęciach partnera warto wejść w proces wybaczania zdrady – proces ten nie jest łatwy, jednak jego rezultatem może być odrodzony związek, umocowany na bardzo silnych podstawach.