Kolor kupy niemowlaka – czy zielona kupka oznacza chore dziecko?

zmiana pieluchy - kolor kupki niemowlaka

Każdy świeżo upieczony rodzic powinien bacznie obserwować swojego noworodka w celu wykluczenia nieprawidłowości w zdrowiu i rozwoju. W pierwszych tygodniach i miesiącach życia kiedy dziecko nie może jasno zakomunikować dolegliwości, warto zainteresować się zawartością pieluszki. Kolor kupy niemowlaka jest jednym z najważniejszych wskaźników na temat zdrowia dziecka! Dowiedz się o czym świadczą i od czego zależą poszczególne kolory, zapachy oraz konsystencja kupki dziecka. 

Jaki jest prawidłowy kolor kupy niemowlaka w pierwszych dniach życia?

Pierwszy stolec dziecka powinien pojawić się w pierwszych 3 dobach życia, pierwsza kupka niemowlaka nazywana jest smółką i ma ściśle określony wygląd. Smółka charakteryzuje się czarnym kolorem oraz bardzo gęstą i lepką konsystencją choć taki wygląd może na pierwszy rzut oka budzić niepokój jest to jedyny prawidłowy pierwszy stolec dziecka, tworzący się od 4-5 miesiąca życia płodowego, świadczy o prawidłowej pracy jelit.

Jaka jest prawidłowa kupka u niemowlaka przed rozszerzeniem diety?

Po wydaleniu przez dziecko smółki, akceptowalne właściwości kupki są nieco szersze i zależą od rodzaju mleka jakim niemowlak jest karmiony. Poznaj charakterystykę zdrowych kupek w zależności od sposobu karmienia:

  • Kupka noworodka karmionego piersią – ma specyficzny zapach serwatki lub zsiadłego mleka, ale nie powinien to być nieprzyjemny kwaśny odór. Konsystencja powinna być półpłynna pozwalająca na wsiąknięcie w pieluszkę. Dziecko do szóstego tygodnia życia powinno wydalać po każdym karmieniu. Prawidłowy kolor kupy niemowlaka karmionego piersią powinien mieć odcienie żółtego lub pomarańczowego, ale tutaj ważna uwaga!
  • Kupka niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym – powinna posiadać żółto-brązowy lub brązowo-zielony kolor. Jest nieco gęstsza niż u dzieci karmionych piersią o konsystencji podobnej do masła i lekko zgniłym zapachu.
Koniecznie przeczytaj:  Zielona kupka u niemowlaka – czy jest się czym martwić?

Zielona kupka u niemowlaka – powód do niepokoju?

Zielony kolor kupki dziecka nie powinien niepokoić rodzica, bardzo często jest ona wynikiem utlenienia, czyli zetknięcia się z powietrzem, dziecko wypróżnia się w odcieniach żółtego a na skutek nieszczelności pampersa zmienia kolor pod wpływem tlenu na zielonkawy i dopiero ten efekt zauważa rodzic. Oczywiście jeżeli kupka zmieni kolor na ciemno/zgniło zielony, utrzymuje się przez kilka wypróżnień i towarzyszą temu inne objawy jak płaczliwość, kolki, nieprzyjemny zapach, zmiana konsystencji czy gorączka należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu!

Jaki kolor kupy niemowlaka powinien niepokoić?

  • Czarny – jeżeli dziecko ma już za sobą smółkę – należy skonsultować to z lekarzem
  • Szary – może być objawem problemów z wątrobą lub drogami żółciowymi
  • Biały – podobnie jak szary
  • Czerwony – może wskazywać na obecność krwi w kale

Jak często niemowlę powinno robić kupkę?

Niemowlaki robią kupki kilka razy dziennie, może zdarzyć się nawet 10 krotnie w ciągu jednej doby. Po 3 miesiącu życia zaczyna się to normować do 1-2 razy dziennie. Zdarzają się również przypadki w których niemowlęta wypróżniają się co 2-3 dni, jeżeli kupka niemowlaka nie jest sucha i nie wymaga od dziecka wysiłku jest to również naturalne.

Jak widać ocena prawidłowości konsystencji, zapachu i koloru kupy niemowlaka nie powinna przysporzyć większego kłopotu nawet świeżo upieczonym rodzicom dziecka. Pamiętajmy jednak, że jeżeli coś wzbudza wątpliwości jak chociażby zielona kupka u niemowlaka, która uznawana jest za naturalną, lecz budzi wiele obaw i kontrowersji wśród rodziców, należy skonsultować obawy ze specjalistą.