Jak pielęgnować atopową skórę u dziecka?

Każdy rodzic chce dawać swoim dzieciom to, co najlepsze. Dbamy o ich bezpieczeństwo i komfort, stosując odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. Sprawa jest bardziej skomplikowana wtedy, gdy dziecko choruje na AZS. Atopowa skóra wymaga dokładnego dobrania kosmetyków, najlepiej po konsultacji ze specjalistą. Jak pielęgnować skórę atopową u dziecka? O czym trzeba pamiętać?

AZS u dzieci

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia pielęgnacja skóry z AZS u dzieci ma ogromne znaczenie. Faktem jest, że zazwyczaj choroba ta objawia się u niemowląt między 3 a 6 miesiącem życia. Mogą pojawiać się zmiany skórne, nadżerki i grudki ze strupami. Często są one zauważalne na policzkach i skórze głowy, co wiąże się z ciągłym dostępem tych części ciała do powietrza. U niemowlaków niekiedy pojawiają się także zmiany na tułowiu, pośladkach i kończynach.

Warto zauważyć, że występowania AZS może dotyczyć predyspozycji genetycznych. Schorzenie częściej dotyczy dziewczynek, jednak w przypadku chłopców przebieg bywa zaostrzony. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Skóra staje się sucha, swędząca i czerwona. Poza tym widoczne są także grudki i pęcherzyki, co jest zależne głównie od fazy choroby. Z kolei u nastolatków zmiany obejmować mogą większe powierzchnie skórne.

Pielęgnacja atopowej skóry u dzieci

Jak zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry atopowej u dzieci? Trzeba wiedzieć, że skóra wymaga w tym wypadku starannej pielęgnacji i dobrania niezawodnych kosmetyków doskonałej jakości. Mile widziane są takie produkty, które przywrócą nawilżenie i zmniejszą odczuwanie dyskomfortu. Specjaliści polecają emolienty dla dzieci z atopią, wykazujące bardzo dobrze działanie. Pozwalają one wspomagać leczenie AZS, regenerować skórę i eliminować jej suchość. W efekcie skóra pociechy może się szybciej i skuteczniej zregenerować.

Rodzice bardzo chętnie stawiają na naturalne kosmetyki dla dzieci, dopasowane do potrzeb skóry. Co jest ważne podczas zakupu takich produktów? Musimy mieć na uwadze to, w jakim wieku można sięgać po konkretne preparaty. Powinny być one przeznaczone do skóry atopowej, dzięki czemu wspomagają walkę z problemami skórnymi i nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jak wiadomo, skóra z AZS wymaga szczególnej uwagi – jest niezwykle wymagająca i skłonna do podrażnień. U dzieci doskonale sprawdzają się wspomniane już emolienty, które zmiękczają i nawilżają cerę. Ponadto pozwalają zmniejszyć suchość i swędzenie skóry. Na skórze dziecka tworzy się bariera ochronna, która ma na celu zabezpieczać ją przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli nie wiemy, jakie rozwiązanie wybrać, skonsultujmy swoją decyzję z lekarzem lub sprzedawcą w drogerii lub aptece.

Szeroki wybór kosmetyków dla dzieci daje nam wiele opcji, nawet w przypadku dziecka z atopowym zapaleniem skóry. Producenci cały czas poszerzają ofertę, stawiając na atrakcyjne ceny i skuteczne działanie kosmetyków. Jeśli dziecko cierpi na AZS, pierwszym krokiem jest zawsze wizyta u lekarza dermatologa lub alergologa. Specjalista zbada dziecko i zleci ewentualne dalsze badania, które pozwolą obrać jak najlepszą ścieżkę leczenia.