Jak dbać o skórę twarzy skłonną do podrażnień?

Skóra skłonna do podrażnień może być zarówno przesuszona, jak i mieszana czy tłusta. W zależności od jej rodzaju można dobrać właściwą pielęgnację, tak by zniwelować ryzyko powstawania zaskórników, stanów zapalnych, ale i zaczerwienienia skóry. Jak to zrobić?

Jak dbać o skórę mieszanką lub tłustą skłonną do podrażnień?

Skóra mieszana czy też tłusta ma skłonność do nadprodukcji sebum, a także rozszerzonych porów. W pielęgnacji należy zatem stosować takie kosmetyki, które zarówno zmniejszają widoczność porów, jak i regulują produkcję sebum. Doskonale sprawdzają się kosmetyki zawierające w swoim składzie niacynamid. Dobrze sprawdza się także kwas salicylowy. Krem czy też serum może zawierać te dwa składniki. Ponieważ czysty niacynamid ma inne pH, w połączeniu z kwasami stosuje się jego niskie stężenie. Można też sięgnąć po produkty kosmetyczne zawierające niacynamid i pochodną witaminy C, taką która nie jest czystym kwasem askorbinowym. Do oczyszczania skóry mieszanej lub tłustej najlepiej stosować dwa kosmetyki. Niacynamid jako składnik kosmetyków może niwelować podrażnienia, a także regulować produkcję sebum czy też pobudzać fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Działa przeciwzapalnie i przeciwzaskórnikowo. Oczyszczanie dwufazowe pozwala jeszcze lepiej i dogłębniej oczyścić skórę. Płyn micelarny czy też mleczko do demakijażu w swoim składzie mogą zawierać zarówno niacynamid, jak i witaminę C. Ich dodatek dodaje skórze zdrowego blasku. Składnikiem, który łagodzi podrażnienia i działa antyzaskórnikowo jest także aloes. Może być on składnikiem żelu do mycia twarzy czy też delikatnej pianki stosowanej w drugiej fazie oczyszczania. Aloes należy do humektantów, czyli substancji głęboko nawilżających, podobnie jak kwas hialuronowy i sprawdza się w kosmetykach z fazą wodną.

Jakie kosmetyki sprawdzą się do skóry suchej, która jednocześnie jest wrażliwa?

Jak dbać o skórę twarzy ze skłonnością do przesuszenia i podrażnień? W przypadku skóry suchej i podrażnionej najważniejsze jest jej dogłębne nawilżenie. Zarówno do oczyszczania, jak i nawilżania można stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym niskocząsteczkowym. Ten składnik wiąże wodę i zapewnia nawilżenie skóry, nie tylko powierzchniowe. Można zatem sięgnąć przy oczyszczaniu po piankę myjącą, a następnie po zastosowaniu toniku z sokiem z ogórka i aloesem, sięgnąć po serum z kwasem hialuronowym oraz niacynamidem. Ten składnik może znaleźć się zarówno w składzie kosmetyków do skóry mieszanej i tłustej, jak i suchej. Przeciwdziała bowiem również przesuszeniu skóry. Warto wiedzieć, że uszczelnia barierę hydrolipidową. Wśród składników kosmetyków do cery suchej warto zwrócić uwagę także na peptydy i ceramidy, które mają działanie nawilżające i odbudowujące skórę. W kosmetykach do skóry suchej może znaleźć się także skwalan, który przeciwdziała podrażnieniom.

Pamiętaj o codziennej ochronie przeciwsłonecznej

Istotne znaczenie w pielęgnacji skóry wrażliwej ma także stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. W codziennej rutynie pielęgnacyjnej po oczyszczaniu, a przed zastosowaniem serum i kremu należy nałożyć na skórę emulsję czy też krem o lekkiej konsystencji z filtrem SPF 50. Można znaleźć wiele produktów dedykowanych wrażliwej skórze twarzy. Dzięki takiej ochronie można zniwelować działanie wolnych rodników tlenowych, które wpływają na podrażnienia.