Czy zielona kupka przy ząbkowaniu jest powodem do niepokoju?

ząbkowanie

Kolor kupki dostarcza nam ogólnych informacji na temat stanu zdrowia dziecka, dlatego nic dziwnego, że zielona kupka u niemowlaka podczas ząbkowania napawa nas niepokojem. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień? Postaramy się rozwiać wątpliwości.

Intensywne ślinienie 

Pierwsze zęby mleczne w większości przypadków wyrzynają się w 4-8 miesiącu życia dziecka i kończą w okolicach trzech lat. O tym, że ząbkowanie się rozpoczęło, świadczy obfite ślinienie. Jego przyczyną jest obrzmienie i stan zapalny dziąseł. Ślinotok jest reakcją niemowlęcia na odczuwany przez nie ból oraz swędzenie. Nadmiar śliny podczas ząbkowania może dostać się do gardła, jelit, podrażniając je.

Zmiana diety

W okresie ząbkowania dziecko zaczyna wkładać wszystko do buzi, ponieważ odczuwa dyskomfort związany ze swędzeniem dziąseł. Próbując złagodzić te objawy, niemowlę działa instynktownie. Mikromasaż dziąseł poprawia w nich mikrokrążenie, dzięki czemu zęby wyrzynają się szybciej i łatwiej. Bolesne dolegliwości podczas ząbkowania skłaniają dziecko do wybierania miękkich pokarmów, odrzucenia warzyw, płatków zbożowych, zbóż niezbędnych dla organizmu w pokarmach uzupełniających, to z kolei sprawia, że w organizmie zaczyna brakować błonnika. Konsekwencją zmiany diety może być zielona kupka przy ząbkowaniu, luźne stolce, wzdęcia i obecność śluzu w kale.

Biegunka

Biegunka u dziecka w trakcie ząbkowania jest bardzo częstym objawem. Uważa się, że ten problem dotyczy ponad połowy niemowląt. Zielona kupka może być konsekwencją zmian zawartości wody w jelitach wywołanych bezpośrednio biegunką. Jako zjawisko przejściowe nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, a u niemowląt poniżej pierwszego roku życia jest uznawane jako całkowicie normalne.

Główne objawy ząbkowania

Najczęstszymi objawami towarzyszącymi wyrzynaniu się pierwszych zębów są:

  • Opuchnięte, wrażliwe dziąsła
  • Biegunka (w tym zielona kupka)
  • Niepokój i płacz
  • Zmiana w sposobie jedzenia
  • Podwyższona temperatura lub gorączka
  • Ślinotok
  • Wysypka
  • Kaszel lub przeziębienie
  • Skłonność do ssania lub żucia twardych rzeczy
  • Niechęć do jedzenia
  • Bezsenność

Jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania?

W okresie ząbkowania niemowlę ma ogromną ochotę wgryźć się w niemal wszystko, co tylko znajdzie się w zasięgu jego rączek. Możemy to wykorzystać i zaopatrzyć je w specjalny gryzak np. żelowy, który wcześniej warto schłodzić w lodówce. Zamiast gryzaka całkiem dobrze powinna sprawdzić się piętka od chleba, którą maluch może żuć i podgryzać. Delikatny masaż policzków i dziąseł również powinien nieść ukojenie. Na rynku znajdziemy mnóstwo żelów na ząbkowanie i leków homeopatycznych, które w większości przypadków są bardzo skuteczne.

Pomimo że ząbkowanie jest naturalnym procesem fizjologicznym, prawie wszystkie dzieci w tym okresie odczuwają dyskomfort, niepokój, stają się płaczliwe. To trudny okres nie tylko dla niemowląt, ale również dla ich rodziców, którzy nierzadko mają za sobą nieprzespane noce. Zielone stolce podczas ząbkowania są uważane za normalne u niemowląt i zwykle nie wymagają konsultacji u lekarza.