Kiedy myślimy o stresie, często myślimy o ludziach znajdujących się pod silną presją. Myślimy również o tym, jak stresujące może być życie dla osób o słabej psychice.
Jak powstaje stres u człowieka?
Jak obniżyć puls za pomocą domowych sposób? Oddychaj głęboko. Otwórz okno albo też wyjdź na świeże powietrze.
Na przykład osoba z chorobą serca może odczuwać stres, gdy musi się wysilić fizycznie. Stres odczuwamy również, gdy przytłaczają nas wymagania naszego umysłu lub ciała. Jednak uczucie stresu niekoniecznie oznacza, że masz problem zdrowotny. To naturalna reakcja na różne wyzwania wewnętrzne i zewnętrzne. Chociaż wszyscy doświadczamy różnego stopnia stresu w pewnym momencie naszego życia, wielu z nas jest pod wpływem przewlekłego stresu. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy przepracowani, przemęczeni, niedożywieni lub też mamy inne problemy zdrowotne, które wpływają na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne.
Kiedy czujemy stres, nasze ciała reagują uwalniając hormony, takie jak kortyzol. Kortyzol jest zwykle określany jako „hormon stresu”, ale termin ten jest nieco kontrowersyjny. Niektórzy uważają, że istnieje wiele hormonów stresu; inni uważają, że jeden hormon- epinefryna- działa jako główny hormon stresu. Niezależnie od tego, kiedy odczuwamy stres, nasze ciała reagują wydzielaniem różnych hormonów, które pomagają nam radzić sobie z odczuwaną presją. W niektórych przypadkach reakcje te są pozytywne i pomocne. W związku z tym mogą stymulować nasz układ odpornościowy i naprawiać uszkodzone komórki. Z drugiej strony nie wszystkie hormony uwalniane w reakcji na stres są dobre; mogą one być toksyczne na wysokim poziomie i mogą zakłócać nasze procesy metaboliczne.
Nasz umysł również odczuwa stres, myśląc o negatywnych myślach, takich jak martwienie się o przyszłość lub sytuacje zaistniałe w przeszłość.
Kiedy jesteśmy pod presją, nasze umysły mają tendencję do skupiania się na rzeczach, które nas niepokoją- nawet jeśli te rzeczy niekoniecznie są prawdziwe. Nazywa się to „przeżuwaniem” i dzieje się to z powodu pętli mentalnej, którą nasz umysł tworzy wokół stresujących okoliczności. Za każdym razem, gdy czujemy się zestresowani, nasze umysły szukają czegoś, na czym mogą się skupić, aby nie musiały radzić sobie ze źródłem ich dyskomfortu. Nasze umysły mają również tendencję do negatywnego interpretowania sytuacji i tworzenia mentalnych scenariuszy, które nie są prawdziwe. Jest to znane jako „projekcja”, w której nasz umysł tworzy negatywne scenariusze, aby uniknąć w ten sposób stawiania czoła trudnym rzeczywistościom.
Co to jest puls u człowieka?
Serce dorosłego człowieka w spoczynku bije średnio od 60 do 100 razy na minutę. Jeśli serce bije zbyt szybko, określa się to ogólnie mianem tachykardii. Gdy natomiast serce bije zbyt szybko, pozbawia tkanki i narządy tlenu.
Tętno czy też puls (heart rate) określa liczbę uderzeń serca na minutę. Jest to częstotliwość uderzeń serca człowieka. Jego wartość jest ściśle określona dla osób zdrowych i nie powinna być ani zbyt niska, ani też zbyt wysoka.
Często stres powoduje przyspieszenie uderzeń naszego serca. Jak obniżyć puls?
Jak radzić sobie ze stresem i obniżyć swój puls?
Istnieje wiele sposobów na uwolnienie się od stresu z ciała i umysłu. Pierwszy sposób to regularne ćwiczenia i pożywna dieta.
Regularne ćwiczenia przede wszystkim zwiększają przepływ krwi i poziom tlenu; to oczyszcza nasze ciało i umysł, jednocześnie pozwalając się zrelaksować. Zrównoważona dieta zapewnia organizmowi wystarczającą ilość białka, witamin, minerałów i błonnika, aby zmniejszyć zmęczenie i wspierać dobre samopoczucie fizyczne. Ogranicza również niezdrową żywność, która powoduje, że jesteś ospały i niezadowolony z wyglądu swojego ciała.
Co jeszcze bardziej komplikuje sprawę, niektórzy uważają jogę za rodzaj ćwiczeń, ponieważ zwiększa elastyczność i pomaga się zrelaksować dzięki kontrolowanym ćwiczeniom oddechowym. Inni uważają, że medytacja- gdzie skupiasz swoją uwagę na jednym celu- jest skuteczna w rozluźnianiu zarówno ciała, jak i umysłu.
Jak obniżyć puls? Aby obniżyć puls u człowieka przede wszystkim powinno się wypić szklankę wody. Jeśli wypijesz trochę zimnej wody, po chwili twoje serce powinno wrócić do normy. Innym sposobem radzenia sobie ze stresem jest na przykład mycie twarzy zimną wodą, jeśli to możliwe. Możesz kilkakrotnie przemyć twarz wodą na dłoniach. Skuteczniejsze jest jednak napełnienie miski wodą i moczenie w niej twarzy. Kiedy tak moczysz twarz, twój mózg wysyła sygnały do ciała, by spowolnić metabolizm, a serce bije wolniej. Jest to ten sam odruch, który występuje po wejściu do zimnej wody w jeziorze.
Możesz również spróbować umieścić lód na tylnej części szyi. Dobrym sposobem na pomoc w spowolnieniu pracy serca jest wygodne położenie się w pozycji półleżącej na podłodze przy otwartych oknach i powolne, głębokie oraz spokojne oddychanie w miejscu, gdzie jest przepływ powietrza.
Jak radzić sobie ze stresem – Podsumowanie
Jak obniżyć puls? Stres jest zawsze obecną częścią życia. Jest częścią bycia człowiekiem i od czasu do czasu uniemożliwia całkowity spokój umysłu. Jednak nie każdy przypadek stresu jest oznaką złego stanu zdrowia. Niektóre z tych stanów są naturalne i niezbędne do normalnego funkcjonowania człowieka. Umiejętność radzenia sobie ze stresem i obniżenie pulsu jest ważna, ponieważ stres i tym samym wysoki puls ostatecznie doprowadza do różnych problemów fizycznych, jeśli nie będziesz wystarczająco kontrolowany, aby go odpowiednio złagodzić.
Kiedy jesteśmy w stanie naturalnie złagodzić stres, stajemy się zdrowszymi pod każdym względem. Dlatego też warto zastanowić się, jak skutecznie zmniejszyć obciążenie, gdy życie staje się zbyt trudne.