Popularność pomp ciepła w naszym kraju rośnie z roku na rok. Takie urządzenia zapewniają niskie koszty ogrzewania i mogą funkcjonować przez wiele lat. Dużym zainteresowaniem cieszą się pompy działające dzięki energii zawartej w powietrzu. W artykule opisujemy takie urządzenia i podpowiadamy, kiedy warto na nie stawiać.
Powietrzne pompy ciepła – charakterystyka
Pompy cieplne powietrzne to kompaktowe urządzenia, które pobierają energię cieplną z powietrza i przekazują ją do instalacji grzewczej. W zależności od preferencji mogą to być zwykłe grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu taki sprzęt dają możliwość pozyskiwania ekologicznej energii cieplnej przy bardzo niewielkich kosztach. W tym przypadku prąd jest potrzebny jedynie do zasilania znajdującej się w pompie sprężarki. Ponadto, niektóre rodzaje pomp umożliwiają tanie podgrzewania temperatury wody użytkowej. Modele wykorzystujące energię zawartą w powietrzu są zdecydowanie najtańszymi z pomp. Ich instalacja nie wymaga przeprowadzania odwiertów ani posiadania działki o dużym metrażu. Cały montaż ogranicza się do mocowania pompy przy zewnętrznej ścianie budynku i jej połączenia z instalacją grzewczą. Opisywane urządzenia dają możliwość uzyskiwania bardzo zadowalających oszczędności. Inwestycja w ich zakup i montaż zwraca się po stosunkowo niedługim czasie, a osoby, które zdecydowały się na taką opcję mogą zapomnieć o nieustannie rosnących kosztach ogrzewania.
Rodzaje powietrznych pomp ciepła
Wyróżnia się dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła. Są to modele typu powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. Te pierwsze pobierają ciepło z zewnętrznego źródła i transportują je do powietrza wewnątrz danego budynku. Tego typu sprzęt pracuje w układzie nadmuchowym. Mówiąc prościej, w tym przypadku dochodzi do bezpośredniego ogrzewania powietrza z budynku. Dlatego, taki sprzęt nie nadaje się do podgrzewania C.W.U. Tego rodzaju sprzęt jest wyposażony w jednostkę zewnętrzną (odbierającą ciepło) oraz nawiewną (ogrzewającą lub chłodzącą powietrze w pomieszczeniu).
Pompy powietrze-woda mogą być wykorzystywane jako główne źródła ciepła w budynkach. Ich działanie opiera się na zjawiskach parowania, sprężania oraz skraplania. Dzięki temu tego typu sprzęt nadaje się zarówno do ocieplania pomieszczeń, jak i podnoszenia temperatury wody użytkowej. Z tego względu pozwala na generowanie jeszcze większych oszczędności niż w przypadku pomp typu powietrze-powietrze.
Pompy ciepła powietrzne – czy zawsze się opłacają?
Co ciekawe, omawiane rodzaje urządzeń mogą być instalowane zarówno w nowych, jak i starszych budynkach. Taki stan rzeczy wynika z tego, że ich instalacja jest łatwa i szybka i nie wymaga przeprowadzania generalnego remontu. Niestety nawet taki sprzęt nie zda egzaminu w każdych warunkach. Aby móc wykorzystywać potencjał tego urządzenia budynek, w którym ma być zainstalowany, musi przejść termomodernizacje. Jest to istotne w przypadku starych domów, jeżeli nie są one ocieplone w sposób odpowiadający współczesnym normom, to opisywany rodzaj urządzeń okaże się nieskuteczny. Ponadto, warto zaznaczyć, że w budynkach z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym sprawdzą się pompy ciepła powietrzne niskotemperaturowe. W przypadku budynków ogrzewanych przy użyciu tradycyjnych grzejników trzeba inwestować w pompy wysokotemperaturowe.
Zalety powietrznych pomp ciepła
Nie ma cienia wątpliwości co do tego, że zakup powietrznej pompy ciepła to opłacalna inwestycja. Po pierwsze takie urządzenia wyróżniają się wielofunkcyjnością. Najbardziej zaawansowane modele pozwalają na ogrzewanie oraz chłodzenie pomieszczeń, jak również na podnoszenie temperatury wody użytkowej. Jak nietrudno się domyślić takie wykorzystywanie odnawialnego źródła energii przekłada się na zauważalne oszczędności. W tym wypadku trzeba się liczyć jedynie z kosztem zasilania sprężarki. Kolejne zalety omawianego rodzaju pomp to między innymi:
- ekologiczność – wykorzystywanie pomp zmniejsza ilość emitowanych do atmosfery szkodliwych substancji,
- bezpieczeństwo – tego typu urządzenia nie stwarzają ryzyka pożaru, wybuchu lub zaczadzenia,
- trwałość – żywotność takich urządzeń może wynosić nawet kilkadziesiąt lat,
- łatwość obsługi – powietrzne pompy ciepła nie wymagają codziennego doglądania i częstych zabiegów konserwacyjnych.
Pompy cieplne wykorzystujące energię znajdującą się w powietrzu stanowią coraz popularniejsze rozwiązanie. Pozwalają na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie domu oraz temperatury wody użytkowej. Sprawdzają się zarówno w nowo powstałych, jak i starszych budynkach po termomodernizacji. Są bezpieczne w użytkowaniu i mogą służyć przez wiele lat.