Cera trądzikowa – jak sobie z nią poradzić

Cera trądzikowa jest problemem zarówno kosmetycznym i medycznym. Na szczęście jest wiele produktów, które pozwolą nam skutecznie zwalczyć trądzik.

Trądzik warto leczyć

Z pojedynczymi zmianami zapalnymi zazwyczaj radzimy sobie doraźnie, stosując na przykład kosmetyki punktowe, zmieniając produkt który zatkał nam pory i spowodował wypryski. Jeżeli jednak mamy trądzik czyli zmiany zapalne, które utrzymują się przez dłuższy czas i nie dają się wyleczyć podstawową pielęgnacją, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Dobiera on nam taką pielęgnację która pomoże na co dzień ukoić skórę, ale może również zaproponować skierowane leczenie. Co więcej dermatolog oceni stan skóry i stwierdzi, czy nie jest potrzebna interwencja również lekarza innej specjalności, na przykład endokrynologa. Często bowiem trądzik jest bezpośrednio związany z nieprawidłowym poziomem hormonów i może być jednym z objawów szerszego schorzenia. Cera trądzikowa to często przypadłość młodzieży w okresie dojrzewania. W tym wypadku również pomocne są konsultacje z lekarzem, który pomoże opanować zmiany. Warto wiedzieć jak pielęgnować skórę z trądzikiem.

Cera trądzikowa – nawilżać czy wysuszać?

Wydawałoby się logiczne, że w przypadku cery trądzikowej o skłonnościach łojotokowych, przetłuszczającej się powinniśmy zadbać o to aby zmniejszyć ilość sebum i sprawić, że skóra stanie się bardziej sucha. Czym innym jest jednak regulowanie wydzielania sebum, a zupełnie czym innym przesuszenie skóry. Dlaczego? Naturalnie skóra jest pokryta warstwą ochronną, płaszczem hydrolipidowym, który zapobiega utracie wilgoci. Zdarza się, że wypryski pojawiają się na przykład jako odpowiedź na uszkodzenie tego płaszcza. Dlatego też cerze trądzikowej warto dostarczać tych składników, które zadbają o odpowiedni poziom nawilżenia i zabezpieczą skórę przed uciekaniem z niej wilgoci, na przykład ceramidów. Produkty, których zadaniem jest wysuszenie skóry powinno się odstawić jak najszybciej.

Jakich kosmetyków używać na co dzień przy cerze trądzikowej?

Na co dzień dobrze jest zainwestować w krem przeznaczony do cery tłustej, warto też w codzienną pielęgnację włączyć kosmetyki oczyszczające, które pomogą odblokować pory jednocześnie nie wysuszając skóry. W pielęgnacji cery trądzikowej dobrze sprawdzą się produkty prebiotyczne i probiotyczne, dbające o odpowiednią równowagę mikrobiomu skóry. Mikrobiom bowiem jest niezwykle ważny dla nienamnażania się drobnoustrojów powodujących stany zapalne cery trądzikowej. Dobrze zrobić też od czasu do czasu peeling, który pozwoli złuszczyć martwy naskórek, odblokować pory, przygotować twarz lepiej do aplikacji produktów pielęgnacyjnych. Warto jednak konsultować te kwestie z dermatologiem. Używanie peelingu na aktywne stany zapalne może przynieść odwrotny skutek do oczekiwanego. Wybierając konkretne kosmetyki dobrze jest zwrócić uwagę na ich konsystencję, postawić na lżejsze formuły nieobciążające dodatkowo skóry. Ta sama zasada powinna się stosować do kosmetyków do makijażu. Nieumiejętnie dobrany podkład może spowodować wysyp i namnażanie się zmian zapalnych – jest to błędne koło, ponieważ często osoby o cerze trądzikowej używają ciężkich, bardzo kryjących podkładów chcąc ukryć zmiany i tak naprawdę powodują że pojawia się ich jeszcze więcej.