Ile trzeba mieć pieniędzy żeby nie pracować? Koniecznie to przeczytaj

Ile trzeba mieć pieniędzy żeby nie pracować?

Wygrana na loterii. Piękne marzenie tyle, że jak wynika z prawdopodobieństwa wyjątkowo trudne do zrealizowania. Szczególnie jeżeli chodzi o większe kwoty pozwalające na to, żeby żyć swobodnie i już nie pracować. Czy oznacza to, że do końca życia lub przynajmniej do emerytury trzeba będzie każdego dnia wykonywać mnóstwo obowiązków zawodowych żeby utrzymać siebie i rodzinę? Są jeszcze inne sposoby. Pieniądze bez pracy, czyli długa i wyjątkowo przyjemna emerytura polegająca na rozwijaniu pasji. Przy spełnieniu pewnych warunków to rzeczywiście możliwe.

Życie bez pracy – obliczenie potrzebnej kwoty

Żeby ułatwić sobie dokonywanie ustalenia kwoty potrzebnej do takiego właśnie życia bez pracy przez wiele kolejnych lat lepiej od razu nauczyć się liczyć wszystko w miesiącach. 45 lat życia na takiej długiej emeryturze to w praktyce 540 miesięcy. To tylko przykładowy czas tej emerytury. Dla każdego może być inny. Określenie kwoty potrzebnej do przeżycia miesiąca na godnym poziomie to dopiero wierzchołek góry lodowej. Ograniczenie się tylko do obliczeń na zasadzie 5000 zł na miesiąc razy 540 miesięcy wiązałoby się z ogromnym ryzykiem. Podstawowa kwota to 2700000 zł. Planowanie życia z pieniędzmi bez pracy wymaga szczegółowego podejścia.

Różne ryzyka przy życiu bez pracy

Wystarczy nieco zastanowić się nad swoją przeszłością, żeby od razu zauważyć różne negatywne sytuacje, którym trzeba zaradzić poprzez większe wydatki. Awaria samochodu to przecież coś, na co trzeba zareagować. Inaczej plany związane z podróżami zostaną tylko planami. Rodzic zwykle nie odmawia pomocy swoim dzieciom na przykład w sytuacji, w której chcą się edukować na uczelniach wyższych. Tych przykładów jest więcej. Oto kilka z nich.

  • Z wieku dojrzałego mogą wynikać takie problemy jak te dotyczące nagłego pogorszenia stanu zdrowia współmałżonka i nie tylko. Leczenie kosztuje.
  • Nieostrożność lub czynniki zewnętrzne mogą doprowadzić do pożaru w domu lub mieszkaniu.
  • Ile trzeba mieć pieniędzy żeby nie pracować? Przy poszukiwaniu rzetelnej odpowiedzi zjawisko popularnej ostatnio inflacji też trzeba wziąć pod uwagę.
  • Medycyna się rozwija. Co jeżeli nasze życie potrwa znacznie dłużej niż zakładaliśmy?

Kwota zabezpieczenie dla żyjącego bez pracy

Trudno tutaj podawać konkretne dane ze względu na wpływ wielu czynników i możliwość wystąpienia skrajnie wielu różnych sytuacji. Kilka przykładów może się jednak przydać, żeby podejść do tego indywidualnie:

  • Kwota na ewentualne leczenie nowotworu lub innych problemów zdrowotnych powinna wynosić przynajmniej 200 000 zł.
  • Kwota na remonty, zmiany w otoczeniu i nawet ewentualną odbudowę to kolejnych 500 000 zł i to przy minimalistycznym podejściu. Żyjąc bez pracy trzeba być zapobiegliwym.
  • Teoretycznie mamy na koncie noszącą miesięczną kwotę na życie, ale w rzeczywistości ze względu na wzrost cen przestaje wystarczać. Trudno tutaj cokolwiek szacować. Pomocna może okazać się kwota 500 000 zł.
  • Dodatkowe 10 lat życia będzie kosztowało przynajmniej 600 000 zł.
  • Ile trzeba mieć pieniędzy żeby nie pracować? Na razie wychodzi kwota 4500000 zł.
Koniecznie przeczytaj:  Jak zakończyć romans w miejscu pracy?

Pieniądze na życie bez pracy – różne źródła

Kwota wydaje się duża, ale zamiast myśleć, że coś jest niemożliwe zawsze uważam, że warto zastanowić się jak to osiągnąć.

Kilka etapów dochodzenia do takiego majątku.

Po pierwsze oszczędności odkładane regularnie jeszcze w okresie życia ze swojej pracy.

Odkładając 50 000 zł rocznie przez 10 lat zbierze się 600 000 zł. To już ładny początek.

Zamiast dążyć do zgromadzenia tak ogromnej kwoty, czy nie lepiej poza pewną kwotą zabezpieczenia na koncie zagwarantować sobie regularny pasywny dochód bez żadnych działań.

Pierwsze skojarzenie? Oczywiście mieszkania i nieruchomości. Ze standardowego mieszkania w dobrej lokalizacji w mieście można mieć około 2000 zł na miesiąc. Hektar ziemi rolnej to już zysk rzędu kilku tysięcy na rok. Kupując trzy mieszkania można mieć zatem 6000 zł miesięcznie. Czyli 5000 zł na życie i 1000 zł odłożony jako zabezpieczenie.

Za 600 000 można nabyć przynajmniej 10 ha. To 20 lub 30 000 na rok w zależności od klasy ziemi i tak dalej. Dodatkowy zysk może wiązać się tutaj z przekwalifikowaniem gruntów na działki budowlane i sprzedaż z ogromnym zyskiem. Na hektarze można stworzyć pięć działek budowlanych. Przy sprzyjających okolicznościach każda będzie kosztowała 50 000 zł. Nawet przy odliczeniu kosztów i tak mamy szansę na 200 000 zł na kolejne inwestycje.

Są jeszcze apartamenty inwestycyjne, które mogą być w pełni obsługiwane przez konkretne firmy. Wtedy od razu przy inwestycji dostajemy informację o przybliżonej stopie zwrotu.

Podsumowanie planów długiej przyjemnej emerytury

Przeciętnemu człowiekowi kwota 4500000 zł powinna wystarczyć na satysfakcjonujące życie bez pracy. Żyjąc rozsądnie i oszczędnie można zgromadzić kwotę początkową konieczną do późniejszych inwestycji. Pod warunkiem właściwych inwestycji w rozsądne pomysły i nieruchomości, które przecież zwykle bez problemu utrzymują swoją wartość na długie lata można zgromadzić pozostałą część kwoty i nawet mieć więcej.