Dlaczego mam gazy rano po przebudzeniu?

gazy rano po przebudzeniu

Gazy rano po przebudzeniu są problemem, który dotyka dużej ilości osób. Jednak fakt, że w jelitach znajduje się określona ilość gazów żołądkowych jest czymś zupełnie normalnym. Przeciętny, zdrowy człowiek produkuje około 150-200 ml gazów dziennie. Jest to naturalna funkcja organizmu, która wymaga rozluźnienia mięśni. Dopiero nadmierna produkcja gazów jest czymś, czym należy się martwić. W tym artykule omówimy najpopularniejsze powody nadmiernej produkcji gazów oraz sposoby, jak można sobie z tym radzić. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej!

Najpopularniejsze przyczyny gazów rano po przebudzeniu

W prawidłowo działającym organizmie gazy są dostarczane do jelit wraz z powietrzem lub są produkowane przez florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Ich nadmierne występowanie może być spowodowane przez:

  • nadmierne połykanie powietrza – tak zwana aerofagia
  • niewłaściwy skład bakterii jelitowych
  • spowolnienie perystaltyki jelit
  • nadmiernej fermentacji przez bakterie jelitowe – może je powodować nietolerancja pokarmowa
  • przyczyny naturalne
  • stres

Gazy po przebudzeniu powodowane przez nietolerancję pokarmową

Jeśli miałeś problemy z wydalaniem gazów rano po przebudzeniu, możliwe jest, że masz nietolerancję pokarmową. Nietolerancje pokarmowe wpływają na przewód pokarmowy, a objawy różnią się w zależności od osoby. Niektórzy ludzie mają łagodne objawy, podczas gdy inni cierpią z powodu ciężkich reakcji. W niektórych przypadkach, jedzenie nie jest rozkładane w jelicie cienkim, więc przechodzi przez nie. Niestrawiony pokarm przechodzi następnie do jelita grubego, gdzie rozkładają go nieszkodliwe bakterie. W wyniku tego bakterie te uwalniają metan, wodór i dwutlenek węgla. Gazy te są następnie przekazywane przez odbyt.

Ten rodzaj zaburzeń wpływa na układ pokarmowy i powoduje zaburzenia trawienia, w tym gazy, wzdęcia i bóle brzucha. Objawy mogą również obejmować zmęczenie, bóle głowy i produkcję śluzu. Czasami objawy pojawiają się po tygodniach, a nawet miesiącach od spożycia szkodliwego pokarmu. Na szczęście istnieje wiele różnych metod leczenia nietolerancji pokarmowych, a w niektórych przypadkach sama zmiana nawyków żywieniowych może być wystarczająca do pokonania problemu.

Osoby z zaburzeniami trawienia często doświadczają nieprzyjemnych objawów po spożyciu pewnych rodzajów żywności. Jednym z najprostszych sposobów na złagodzenie gazu jest zmiana nawyków żywieniowych. Zacznij od prowadzenia dziennika żywieniowego, abyś mógł określić, jakie pokarmy wyzwalają problem. Unikaj szybkiego jedzenia i picia napojów gazowanych, ponieważ dodają one dodatkowy gaz do przewodu pokarmowego i prowadzą do bąków. Przyjmuj również enzymy trawienne, które są ukierunkowane na konkretne grupy żywności.

Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy jest najbardziej popularnym zaburzeniem pokarmowym. Mówi się, że dotyczy ona co trzeciego Polaka. Organizmy osób z tym zaburzeniem wykazują brak, lub niedobór laktazy – enzymu odpowiedzialnego za rozkład cukru mlekowego. Występuje kilka rodzajów nietolerancji laktozy, takie jak:

  • wrodzony brak laktazy
  • pierwotny brak laktazy – poziom enzymu w organizmie maleje wraz z wiekiem
  • wtórny brak laktazy – spowodowany przez choroby, lub leki oddziaływujące na kosmki jelitowe. Ten rodzaj choroby przechodzi wraz z regeneracją układu pokarmowego

Najprostszym sposobem na walkę z nietolerancją laktozy jest unikanie przyjmowania pokarmów zawierających szkodliwy dla organizmu enzym. Dodatkowo osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mogą przyjmować laktazę przed spożyciem produktów mlecznych.

Naturalne przyczyny gazów rano po przebudzeniu

Problemy układu pokarmowego mogą być spowodowane nie tylko w wyniku zaburzeń. Jednym z takich powodów może być ciąża. Podczas ciąży ciało kobiety i jego procesy fizjologiczne zmieniają się, żeby zapewnić płodowi najlepsze możliwe warunki do rozwoju. Organizm matki produkuje znaczne ilości proestrogenu, żeby umożliwić zarodkowi prawidłowe zagnieżdżenie się. Hormon ten ma za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość wody i składników odżywczych do zarodka. Jednak ma to też swoje skutki uboczne, do których mogą należeć zaparcia, żylaki oraz wzdęcia. Jednak jest to całkowicie naturalny i prawidłowy proces, który nie powinien wzbudzać niepokoju u ciężarnej. Dobrym pomysłem na pomoc z nadmiernymi gazami może być zmiana diety na bardziej lekkostrawną.

Stres może być odpowiedzialny za nadmierne gazy o poranku

Bąki są częstym objawem stresu ponieważ wpływ stresu na układ pokarmowy jest dobrze znany. Kiedy jesteś niespokojny, twoje ciało uwalnia substancje chemiczne i hormony, które zakłócają trawienie i wpływają na twój układ pokarmowy. Te substancje chemiczne wpływają na produkcję przeciwciał i flory jelitowej, co może prowadzić do różnych problemów żołądkowo-jelitowych.

Dodatkowo czynnikiem, który może powodować poranne gazy, jest rozluźnienie zwieracza odbytu. Zwieracz odbytu to mięsień w przewodzie pokarmowym, który utrzymuje odbyt w stanie zamkniętym. Jest on rozluźniony podczas snu, a kiedy się budzimy, rozluźnia się spontanicznie. Wtedy gaz może zostać wypchnięty na zewnątrz. Jeśli poranne wzdęcia są silne, należy zgłosić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki.