Czym dokładnie są małe wypukłe czerwone plamki na skórze?

mała czerwona plamka na skórze

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wygląd oraz kondycja stanu skóry w zdecydowanej większości przypadków są rezultatem kondycji organizmu i stanu zdrowia. Godny uwagi jest fakt, że nie zawsze występowanie u danej osoby czerwonych kropek na ciele musi ją niepokoić. Jak dokładnie wygląda proces leczenia? Liczne zmiany na skórze są spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją. Wspomniane czerwone kropki mogą także sugerować, że w organizmie zaczął się proces chorobowy. Jak można leczyć małe wypukłe czerwone plamki na skórze?

Co warto wiedzieć o czerwonych kropkach na ciele?

Skąd dokładnie się biorą?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, dlaczego omawiane czerwone kropki pojawiają się w różnych miejscach ciała. Dermatolodzy uważają, że mają one genetyczne podłoże. Mogą występować także u osób, które z różnych powodów nie prowadzą zdrowego trybu życia.

Naczyniaki

Warto wiedzieć, że przeważnie czerwonymi kropkami na ciele są naczyniaki.

Czym są naczyniaki?

W najprostszym możliwym ujęciu są to guzy nowotworowe o łagodnym przebiegu. Powstają w wyniku niewłaściwie rozwiniętych naczyń krwionośnych. Należy zaznaczyć, że nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Oczywiście w przypadku ewentualnych wątpliwości, zalecane jest zapisanie się na wizytę kontrolną do dermatologa.

Złośliwe naczyniaki

Może dojść do sytuacji, że czerwone kropki będą złośliwymi naczyniakami. Doskonałym przykładem może być obłoniak złośliwy. Dodatkowym objawem w przypadku tej przypadłości będzie krwawienie z nosa. Ponadto występowanie czerwonych kropek na ciele może być objawem mięsaka Kaposiego. Należy wtedy spodziewać się, że czerwone zmiany pojawią się na dłoniach oraz na stopach. Do wspomnianych objawów przyczyni się naczyniakomięsak krwionośny. Atakuje on bowiem narządy wewnętrzne.

Miejsce występowania

Godny uwagi jest fakt, że naczyniaki przeważnie umiejscawiają się na ramionach oraz barkach. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo niebezpieczne mogą być różnego rodzaju czerwone kropki, które pojawią się w okolicach oczu czy ust.

Naczyniak gwiaździsty

Należy mieć świadomość, że w dermatologii występuje także pojęcie naczyniak gwieździsty. W najprostszym możliwym ujęciu są to zmiany naczyniowe w postacie czerwonych, drobnych kropek posiadających odnogi rozchodzące się promieniście. W zdecydowanej większości przypadków są one diagnozowane u młodych pań na twarzy lub górnej połowie tułowia. Z kolei w przypadku starszych kobiet tego rodzaju czerwone kropki zacną występować w trakcie ciąży. Mogą one być rezultatem kłopotów z wątrobą np. marskości wątroby.

Czerwone kropki na ciele u dzieci

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że u dzieci czerwone kropki przeważnie wywołują choroby choroby pasożytnicze, choroby zakaźne wieku dziecięcego czy alergie. Godny uwagi jest fakt, że zmiany tego rodzaju są bardzo charakterystyczne dla różyczki. W pierwszej kolejności kropki pojawią się za uszami, a dopiero później na całym ciele. Można będzie dostrzec powiększone węzły chłonne. Wspomnianym objawom będzie towarzyszyła także gorączka. W rezultacie krostki zaczną zlewać się ze sobą. Odra jest kolejną chorobą, której objawem mogą być czerwone kropki. Warto zaznaczyć, że zmiany są charakterystyczne dla szkarlatyny. Obserwuje się wtedy niewielkie czerwone kropki zarówno na klatce piersiowej, jak i brzuchu.

Diagnostyka oraz leczenie

Co zrobić, gdy pojawią się czerwone kropki?

W przypadku pojawienia się czerwonych kropek na ciele zalecane jest w pierwszej kolejności szczególne zwrócenie uwagę zarówno na czas, okoliczności, a także kiedy dokładnie zostały zaobserwowane. Warto także przyjrzeć się ewentualnym objawom towarzyszącym. Jeżeli zmiany będą dokuczliwe, niepokojące dla danej osoby, powinno się wtedy skonsultować z lekarzem. Należy skontaktować się ze specjalistą również wtedy, gdy zmiany będą się nasilały, nawracały.

Jak będzie przebiegała praca lekarza?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że specjalista w celu dokładnego ustalenia podłoża problemu będzie musiał przeprowadzić zarówno badanie podmiotowe, jak i przedmiotowe. Godny uwagi jest fakt, że w niektórych sytuacjach będą musiały być zlecone dodatkowe badania. Oczywiście wszystko będzie zależało od podejrzeń lekarza. Należy mieć świadomość, że leczenie omawianych czerwonych kropek na ciele będzie zależało przede wszystkim od przyczyn. Jak wiadomo, zupełnie innego postępowania będzie wymagało podrażnienie skóry po depilacji, a innego wysypka alergiczna. Bardzo duża liczba zmian zniknie samoistnie w stosunkowo krótkim czasie. Stanie się tak w przypadku silnych emocji czy nerwicy.

Sposoby leczenia

Jeżeli okaże się, że czerwone kropki na skórze są objawem alergii, niezwykle pomocne mogą być różnego rodzaju leki antyhistaminowe, dieta eliminacyjna czy nawet unikanie przez daną osobę kontaktu z substancjami wywołującymi niepożądaną reakcję organizmu. Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków trzeba będzie skoncentrować się na leczeniu podstawowej choroby. W przypadku, gdy wspomniane czerwone kropki na ciele będą naczyniakami starczymi, istnieje możliwość pozbycia się ich przez zastosowanie specjalistycznych preparatów, odpowiednich kosmetyków lub wykonanie takich zabiegów, jak laseroterapia czy krioterapia. Godny uwagi jest fakt, że można również zdecydować się na zredukowanie czerwonych pieprzyków. Wystarczy dobrać właściwe kosmetyki pielęgnacyjne. Istotnie znaczenie będzie miało także zastosowanie przepisanych przez lekarza środków doustnych.