O której godzinie najlepiej pić kawę?

Czy warto pić kawę, nie zwracając uwagi na porę dnia? Kiedy najlepiej jest sięgać po ten napój? Przekonaj się, w jaki sposób mądrze wypijać filiżankę kawy!

Kawa – dylematy dotyczące spożywania napoju

Wokół tematu picia kawy istnieje wiele kontrowersji – jedna z nich dotyczy odpowiedniego czasu spożywania. Zastanawiasz się, dlaczego akurat ta kwestia jest tak istotna? Ziarna kawy są bogatym źródłem kofeiny, jednej z najpopularniejszych substancji pobudzających w żywności. Jako psychostymulant kawa oddziałuje na receptory w mózgu oraz wpływa na układ nerwowy. Po wypiciu filiżanki intensywnego naparu następuje uwalnianie dopaminy i adrenaliny, co skutkuje pobudzeniem i zwiększeniem aktywności organizmu. Zawarta w kawie kofeina dodatkowo poprawia nastrój, koncentrację oraz redukuje uczucie zmęczenia – właśnie dlatego ten napój jest tak popularny w godzinach porannych lub trudniejszych momentach w ciągu dnia. Warto wiedzieć, że na każdego kawosza kofeina może działać nieco inaczej. Czynnikami, które na to wpływają, są cechy indywidualne, ogólna tolerancja organizmu na kofeinę oraz regularność i ilość spożywanej kawy. W przypadku średniej tolerancji pobudzającego napoju można pomyśleć również o innym rozwiązaniu, takim jak kawa bezkofeinowa.

Kawa a poziom kortyzolu – co warto wiedzieć?

Innym aspektem działania kofeiny jest jej wpływ na poziom kortyzolu – tzw. hormonu stresu odpowiedzialnego za zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Największą ilość tej substancji w organizmie rejestruje się o poranku, w trakcie stresującej sytuacji oraz podczas wykonywania różnych aktywności fizycznych. Warto wspomnieć, że w opisanych przykładach kortyzol pełni funkcję adaptacyjną i ma zapewnić organizmowi niezbędny zastrzyk pobudzenia. Według badaczy regularne spożywanie kawy o poranku może zaburzać naturalną produkcję kortyzolu, co skutkuje brakiem energii pochodzącej z wnętrza organizmu. Mając tę wiedzę, pamiętaj, że picie kawy należy dopasować do własnego, indywidualnego trybu funkcjonowania. Zgodnie z aktualnymi doniesieniami najwyższy poziom kortyzolu w organizmie ma miejsce około godziny 8:00 rano lub około 30 minut po przebudzeniu. Aby zapobiegać rozregulowaniu wydzielania kortyzolu, pierwszą kawę należy wypijać nie wcześniej niż 2h po rozpoczęciu nowego dnia. 

Czy można pić kawę do posiłku?

Zastanawiasz się, czy idealny czas na picie kawy istnieje? W kwestii spożywania posiłków picie tego napoju zależy głównie od preferencji i indywidualnych potrzeb organizmu. Według niektórych kawa po posiłku działa korzystnie, dlatego że zawarta w niej kofeina usprawnia proces trawienia. Co więcej, pobudzający napój jest doskonałym sposobem, kiedy czujesz się ospały po jedzeniu. Co z wypijaniem kawy na czczo? W tym aspekcie nie ma jednoznacznej reguły, która mówi o jakiejkolwiek szkodliwości na funkcjonowanie. Ważne jest, aby przede wszystkim słuchać swojego organizmu i dostosowywać spożycie kawy do własnych preferencji i indywidualnych potrzeb.

Kawa przed snem – czy to dobry pomysł?

Z powodu silnych właściwości pobudzających zaleca się unikać picia kawy przed pójściem spać. Intensywny napar przed snem często utrudnia zasypianie oraz pogarsza ogólną jakość snu. Jeśli chcesz zadbać o zdrowy i regenerujący sen, to unikaj spożywania kawy przed położeniem się – najlepiej na kilka godzin przed planowanym czasem regeneracji. Pamiętaj, że warto zwracać uwagę na to, kiedy sięgasz po czarny, silnie pobudzający napój. W tej kwestii wiele zależy od Twoich osobistych preferencji. Mimo wszystko, mając wiedzę na temat działania kofeiny oraz hormonów ciała, warto zadbać o dobre, naturalne funkcjonowanie organizmu i odpowiedni rytm dobowy. Przede wszystkim dobrze jest wybierać wysokiej jakości produkty – mieszanki dostępne w sklepie internetowym Cafe Silesia to gwarancja smaku.