Kiedy najlepiej pić siemię lniane rano czy wieczorem?

Kiedy najlepiej pić siemię lniane rano czy wieczorem?

Bogate w substancje odżywcze i składniki śluzowe nasiona lnu są wyjątkowo skuteczną formą naturalnego wspierania organizmu. Ze zmielonego siemienia lnianego można przygotować napój w formie delikatnego kisielu albo dodawać nasiona w całości do różnych potraw. Jaka jest najlepsza pora na wypicie siemienia lnianego?

Właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane jest bogate w błonnik pokarmowy, zarówno w formie rozpuszczalnej, jak i nierozpuszczalnej. W znacznym stopniu wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, trójglicerydów, glukozy, a także cnienia tętniczego, wspiera jelita i niweluje zaparcia. Korzystne jest stosowanie siemienia lnianego podczas odchudzania, ponieważ dzięki temu, że chłonie ono wodę z układu pokarmowego i pęcznieje, wywołuje poczucie sytości. Nasiona lnu są również bogate w niezwykle przydatne dla organizmu kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, mają działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwnowotworowe.

Bogactwo składników w siemieniu lnianym

Nasiona lnu są również bogate w witaminy, między innymi z grupy B, dlatego powinny być regularnie spożywane przez wegetarian i wegan. Zawierają również wiele składników mineralnych, takich jak magnez, wapń, miedź i cynk, fosfor i selen, pomagają one w utrzymaniu w odpowiednim stanie kości i układu odpornościowego. Siemię lniane ma także właściwości przeciwbakteryjne, a dzięki zawartości lignianów, które są silnymi przeciwutleniaczami, zapobiega chorobom serca, nowotworom i utrzymuje w prawidłowym stanie układ nerwowy. Z kolei zawartość fitoestrogenów, działających podobnie jak żeńskie hormony płciowe estrogeny, umożliwia łagodzenie objawów menopauzy, uderzeń gorąca, nerwowości i zaburzeń snu.

Jak przygotować napój z siemienia lnianego?

Nasiona lnu można jeść w całości albo korzystać z gotowych zmielonych mieszanek. Polecane jest jednak przygotowanie naparu ze świeżo zmielonych ziaren, które należy zalać szklanką gorącej wody, a następnie odstawić na jakiś czas, aż stanie się kleisty, przed wypiciem trzeba go dokładnie wymieszać.

Picie siemienia lnianego rano

Trochę inaczej działają nasiona lnu wypite rano, a inaczej te, które są spożywane wieczorem. Spożywanie naparu lnu rano wspiera pracę żołądka i całego układu pokarmowego:

– korzystnie działa na zgagę, refluks żołądkowy, śluz z nasion działa osłaniająco na cały przewód pokarmowy,

– zmniejsza dolegliwości bólowe wywołane nadkwasotą i stanami zapalnymi, wrzodami oraz nadżerkami,

– wspiera mikroflorę całego układu pokarmowego.

Siemię lniane spożywane wieczorem

Picie siemienia lnianego przed snem jest zalecane podczas odchudzania, wywołuje uczucie sytości, dzięki temu łatwiej jest ograniczyć ilość produktów spożywanych na kolację oraz zrezygnować z podjadania w nocy. Picie siemienia lnianego wieczorem przeciwdziała również zaparciom, a dzięki zawartości tryptofanów, aminokwasów wspierających produkcję melatoniny, ułatwia zasypianie.