Lornetka noktowizyjna – klucz do sukcesu nocnych obserwacji

Skuteczne działania w terenie nie są możliwe bez akcesoriów optycznych wysokiej jakości. Szczególnie są one ważne wieczorem, nad ranem oraz w nocy, gdy ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec obiektów znajdujących się w ciemnościach czy półmroku. W takich sytuacjach niezwykle pomocna okazuje się lornetka noktowizyjna.

Kiedy warto sięgnąć po lornetkę noktowizyjną?

Bez względu na to, czy wybieramy się na nocne polowania, obserwację czy działamy w ramach ochrony i patrolowania terenu nocą, to lornetka noktowizyjna będzie niezwykle wartościowym narzędziem. Stosują ją nie tylko myśliwi wyszukujący zwierzynę, ale także służby, które chcą wykrywać zagrożenie. Ogromną zaletą lornetki noktowizyjnej jest zarówno jej skuteczność, ale także niewielkie wymiary oraz niska waga, dzięki czemu jest niezwykle poręczna, jak i nie obciąża użytkownika.

Czym jest noktowizja?

Lornetki noktowizyjne wykorzystują technologię, która do poprawnego działania wymaga niewielkiej ilości światła. Czy oznacza to, że nie będzie funkcjonować w bezksiężycowej nocy? Nowoczesne urządzenia tego typu są wyposażone w dodatkowe emitery podczerwieni – diody, które pozwalają na skuteczną obserwację w zakresie temperatur od –20°C do +55°C.

Noktowizja to inaczej zjawisko skupiania i wzmacniania światła skupionego przez soczewkę urządzenia. W sytuacji całkowitej ciemności za doświetlanie obiektów odpowiadają diody 940nm lub 850nm. Na czym polega różnica między nimi? W wypadku diod 850nm należy pamiętać, iż się żarzą, co sprawia, że mogą być dostrzeżone. Jednocześnie zapewniają większy zasięg urządzeniu, które zazwyczaj wynosi około 300 m. Diody 940nm natomiast gwarantują mniejszy zasięg, ale za to nie są niedostrzegalne przez np. zwierzynę.

Jak wybrać lornetkę noktowizyjną?

Poza kwestiami związanymi z zasięgiem noktowizji warto także zwrócić uwagę na inne parametry, np. zoom, który może być optyczny, czyli niewpływający na jakość obrazu, jak i cyfrowy. Ten drugi parametr, choć pozwala przybliżyć obraz, to jednocześnie pogarsza jego jakość. Ponadto lornetka noktowizyjna, ponieważ jest urządzeniem elektronicznym, musi być zasilana. W niektórych wypadkach będą za to odpowiedzialne baterie AA, w innych akumulatory, które będzie można ładować poprzez kabel USB. Tu każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, które przyszły użytkownik musi wziąć pod uwagę. Lornetki poza tym mogą być wyposażone w moduł Wi-Fi, który pozwoli na łączenie się z urządzeniami mobilnymi i zdalny podgląd. Ponadto wbudowany moduł GPS pozwoli na geotagowanie zdjęć wykonywanych lornetką, które będą zapisywane na karcie pamięci. Tu należy sprawdzić, jakiej pojemności karty (w GB) obsługuje dane urządzenie. Podczas pracy w terenie może napotkać nas deszcz czy np. zapylenie, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jaką wybrana lornetka ma klasę szczelności – może być ona wyrażona jako IPX, wówczas dotyczy tylko wodoszczelności, a także IP – w takim wypadku obejmuje wodo- i pyłoszczelność.