Czy morwa biała jest szkodliwa? – właściwości i zastosowanie

morwa biała

Czy morwa biała jest szkodliwa?

W ostatnich latach wiele mówi się o korzyściach płynących z regularnego stosowania morwy białej. Wskazuje sie przede wszystkim na jej właściwości odchudzające, jednak wymienia się również inne cechy m.in.: poprawę wyglądu skóry, zmniejszenie cholesterolu czy działanie łagodzące. Wykorzystywanie jej cech doceniono już w dawnej medycyny chińskiej, a dzisiaj na nowo się ją odkrywa. Czym dokładnie jest morwa biała? Jakie ma właściwości? Gdzie odnajduje swoje zastosowanie? Czy morwa biała jest szkodliwa? Jak ją stosować?

Morwa biała – podstawowe informacje

Morwa biała (Morus alba L) to drzewo, które pochodzi z Azji Wschodniej. Z czasem jego uprawa rozprzestrzeniła się na inne zakątki świata, a obecnie najczęściej spotyka się ja na terenie Skandynawii. Początkowo wykorzystywano ją głównie podczas hodowli jedwabników. Odkrycie jej właściwości zdrowotnych, znacznie wpłynęło na jej popularność. W medycynie chińskiej wykorzystywano ją jako lek przeciwgorączkowy oraz na infekcje górnych dróg oddechowych. Prowadzone badania wykazały, że wpływa ona korzystnie na wygląd skóry i włosów. Co więcej wspomaga podczas leczenia cukrzycy oraz zmniejszania poziomu cholesterolu. W ostatnich latach szczególną uwagę zwraca się na jej właściwości odchudzające. Do przygotowywania preparatów wykorzystuje się głównie liście, to one bowiem posiadają najwięcej substancji aktywnych, ale także korę czy korzeń. Czy morwa biała jest szkodliwa? Jakimi innymi cechami się charakteryzuje?

Czy morwa biała jest szkodliwa?

Odkrycie cennych właściwości morwy białej zrewolucjonizowało przemysł zarówno farmaceutyczny jak i kosmetyczny. Obecnie na rynku można odnaleźć wiele produktów, w których ta roślina odgrywa główną rolę. Najchętniej stosuje się ją w przypadku:

  • anemii,
  • cukrzycy,
  • problemów z nadwagą,
  • obfitych krwawień,
  • zmniejszania objawów chorób układu oddechowego,
  • miażdżycy.

Co więcej wielu lekarzy zwraca uwagę na działanie przeciwnowotworowe, a nawet antybakteryjne i przeciwwirusowe. Oprócz tych podstawowych właściwości, warto zauważyć również, że morwa biała poprawia procesy trawienne, oczyszcza organizm z toksyn, a także działa moczopędnie. Roślina ta spowalnia enzymy, których zadaniem jest rozkład cukrów złożonych na proste. Zmniejszone wchłanianie węglowodanów uniemożliwia powstanie tkanki tłuszczowej. Dlatego też często jest wykorzystywana podczas odchudzania. Szczególnie polecana jest dla osób zmagających się z otyłością. W liściach znajdują się witaminy z grupy B: tiamina (B1), ryboflawina (B2), pirydoksyna (B6) i kwas nikotynowy (tzw. witamina PP), który korzystnie wpływa na pracę mózgu. W przemyśle kosmetycznym jest składnikiem kremów i olejków. Morwa biała działa łagodząco i przeciwstarzeniowo, a także wyrównuje przebarwienia i uelastycznia skórę.

Koniecznie przeczytaj:  Czym jest physalis i do czego można jest wykorzystywany?

Zastosowanie morwy białej na odchudzanie

Mówiąc o morwie białej, bardzo często porusza się kwestie związane z jej wpływem na odchudzanie. Szczególnie polecana jest osobom cierpiącym na nadwagę i otyłość. W jaki sposób działa morwa biała? Przede wszystkim jej stosowanie wpływa na konkretne enzymy zajmujące sie rozkładaniem cukrów złożonych na proste. Zahamowanie tego procesu, sprawia, że nie są one wchłaniane w układzie pokarmowym. W ten sposób również niemożliwe jest odkładnie tkanki tłuszczowej. W takiej sytuacji, czy morwa biała jest szkodliwa? Nie. W naturalny i bezpieczny dla organizmu sposób wspomaga odchudzanie. Lekarze wskazują również, że regularne przyjmowanie morwy białej zmniejsza łaknienie, przez co znacznie zmniejsza się chęć podjadania między posiłkami. Morwę białą można przyjmować pod różnymi postaciami. W sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych odnaleźć można ten produkt w postaci soków i herbat. Natomiast w aptekach dostępna są kapsułki, tabletki, a nawet syropy. Warto zaznaczyć, że aby morwa biała przynosiła spodziewane efekty należy przyjmować ją regularnie.

Czy morwa biała szkodzi? – przeciwwskazania

Jednym z częściej wyszukiwanych haseł w Internecie jest pytanie: czy morwa biała jest szkodliwa? Roślina sama w sobie nie wykazuje żadnych cech, które miałyby niekorzystnie wpływać na stan organizmu oraz samopoczucie. Jednak jak każdy produkt, niekoniecznie może być przyjmowany przez każdego. Wpływ ma na to wiele czynników, a jednym z nich są choroby przewlekłe. Zdarzają się reakcje alergiczne, które mogą objawiać się:

  • biegunką,
  • wzdęciami,
  • zaparciami,
  • osłabieniem,
  • bólem oraz zawrotami głowy.

W takiej sytuacji niezwłocznie należy zakończyć przyjmowanie morwy białej. Ostrożność powinny zachować osoby, które na co dzień przyjmują leki obniżające cukier, w połączeniu z morwą białą mogą spowodować zbyt duże obniżenie poziomu glukozy we krwi. Morwy białej nie powinno sie łączyć z lekami, których zadaniem jest przywrócenie prawidłowego profilu lipidowego. W razie jakichkolwiek wątpliwości przed zakupem substancji z morwy białej, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.