Zapalenie ucha zewnętrznego (ucho pływaka) to stan zapalny skóry i tkanki podskórnej przewodu słuchowego zewnętrznego. Jest to powszechne schorzenie, szczególnie wśród osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza pływaków i nurków co sprawia, że jest często nazywane „uchem pływaka”. Infekcja umiejscowiona w przewodzie słuchowym zewnętrznym jest często spowodowana przez zaleganie wody pozostającej w uchu po pływaniu. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii.
Przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego
Najczęstsze przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego to:
● infekcje bakteryjne wywoływane przez pałeczkę ropy błękitnej czy gronkowca złocistego
● infekcje grzybicze spowodowane przez grzyby pleśniowe takie jak Aspergillus i Candida,
● ekspozycja na wilgoć prowadząca do rozwoju bakterii i grzybów w przewodzie słuchowym,
● urazy mechaniczne wywołane na przykład używaniem patyczków higienicznych, drapaniem się w uchu czy noszeniem słuchawek dousznych mogą doprowadzić do uszkodzenia skóry przewodu słuchowego i ułatwienia wnikania drobnoustrojów,
● alergie i podrażnienia np. reakcje alergiczne na kosmetyki, krople do uszu czy też zanieczyszczenia mogą wywołać stany zapalne, brak właściwej higieny uszu.
Zapalenia ucha zewnętrznego — objawy
Schorzenie zazwyczaj przebiega łagodnie, ale nieleczone stopniowo się nasila. W zależności od natężenia objawów można przyjąć podział na trzy stadia choroby.
1) Łagodne objawy to: swędzenie w przewodzie słuchowym, dyskomfort nasilający się po pociągnięciu małżowiny usznej lub chrząstki przy wejściu do kanału słuchowego, nieznaczne zaczerwienienie w uchu, bezbarwny, bezwonny wysięk z ucha.
2) Umiarkowane objawy to: świąd bardziej intensywny, ból nasilający się, uczucie wypełnienia w uchu, większe zaczerwienienie, pojawia się większy wysięk ropny, może wystąpić niedosłuch.
3) Zaawansowane objawy to: silny ból promieniujący na twarz, szyje lub bok głowy, całkowite zablokowanie kanału słuchowego, obrzęk ucha zewnętrznego i węzłów chłonnych szyi, gorączka.
W przypadku nawet łagodnych objawów infekcji zalecany jest kontakt z lekarzem, bo szybka diagnoza i leczenie może zapobiec powikłaniom i poważniejszym dolegliwościom. Nieleczone ucho pływaka może przybrać formę przewlekłą, może też doprowadzić do zapalenia złośliwego ucha zewnętrznego, w którym infekcja rozprzestrzenia się na inne tkanki.
Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego
Żeby skutecznie wyleczyć i zminimalizować możliwość nawrotów, leczenie zapalenia ucha zewnętrznego należy powierzyć specjalistom na przykład z warszawskiego Szpitala Optimum specjalizującego się w leczeniu schorzeń rejonu głowy i szyi. Leczenie zależy przede wszystkim od czynnika wywołującego infekcje. Przed podaniem leków działających miejscowo ucho jest oczyszczane. W przypadku zakażeń bakteryjnych stosuje się miejscowo odpowiednie antybiotyki. W początkach infekcji korzyści przynosi zakładanie sączków z roztworami powodującymi zakwaszenie wewnątrz przewodu słuchowego. Pacjenta leczy się ambulatoryjnie.