Czy mrówki gryzą i czy jest to dla nas groźne?

czy mrówki gryzą?

Mrówki to niezwykle pożyteczne istoty, które wyróżniają się swoją siłą. Uwielbiają dietę węglowodanową i białkową, przez co znaleźć je można praktycznie wszędzie. Ich główną funkcją jest oczyszczanie gleby z resztek biologicznych, dzięki czemu nietrudno o ich zauważenie, gdy na ziemię spadnie nam coś słodkiego. Wiele osób obawia się ich ugryzienia. Czy są to słuszne objawy? Które mrówki gryzą i jak wpływa to na człowieka? Warto się temu przyjrzeć.

Czy mrówki gryzą?

Odpowiedź na to pytanie nie jest całkowicie jednostronna – część mrówek gryzie i może być to dla człowieka niebezpieczne, a część jest zupełnie niegroźna. W Polsce można znaleźć do 100 gatunków tych stworzeń, a zdecydowana większość z nich jest dla nas całkowicie niegroźna. Niestety, istnieją gatunki, które mogą powodować nieprzyjemne objawy po ugryzieniu. O jakich gatunkach mowa?

Które mrówki gryzą?

Z dziesiątek gatunków mrówek, które można znaleźć na polskich ziemiach, tylko kilka z nich jest naprawdę niebezpieczna. O których mowa?

  • Mrówki rudnice (Formica rufa) – spotkać można je głównie w lasach iglastych, a rozmiarami osiągają do 1 cm. Mają wysoce rozwinięte żuwaczki, które są im potrzebne do odcinania pokarmu, jednak mogą być również użyte do ataku. Z racji na to, że budują mrowiska nawet o wysokości 2 metrów, mogą z łatwością ugryźć człowieka.
  • Wścieklice zwyczajne (Myrmica rubra) – zwane czasem mrówkami czerwonymi. Rosną do 5 mm, a ich charakterystyczną cechą jest wysuwane żądło, którego używają nawet bez zagrożenia swojego życia. Takie ugryzienie mrówki może być wyjątkowo bolesne.
Koniecznie przeczytaj:  Ugryzienie mrówki - jak wygląda? Jak leczyć?

Na świecie można znaleźć jeszcze niebezpieczniejsze z mrówek, takie jak mrówka ognista lub Brachyponera. Na szczęście w Polsce są one niespotykane i nie trzeba się ich obawiać.

Ugryzienie mrówki – jak reagować?

Kiedy dochodzi do ugryzienia przez mrówkę, nie kończy się ono na samym zagłębieniu się żuwaczek w ciele. Dochodzi do tego oblanie rany jadem, który zawiera w sobie kwas mrówkowy i różnego rodzaju białka alkaloidowe. W efekcie na ciele można odczuć wrażenie, które jest bardzo podobne do oparzenia.

Objawy ugryzienia przez mrówkę:

  • świąd,
  • podrażnienie i zaczerwienienie,
  • możliwa opuchlizna,
  • ból, który może być odczuwany nawet przez godzinę.

Co na to poradzić? Ugryzienie mrówki zwykle nie jest niebezpieczne dla zdrowia, choć może być nieprzyjemne. Z racji na to warto łagodzić objawy zimnymi okładami i specjalnymi żelami do tego przeznaczonymi.

Kiedy ugryzienie mrówki jest niebezpieczne?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób posiada alergię na jad mrówek, która intensyfikuje wszystkie wspomniane objawy. Zazwyczaj z alergią tą można spotkać się u osób, które posiadają również uczulenie na jad innych owadów, a w tych os i pszczół. U alergików może pojawić się rumień, pokrzywka i duże opuchlizny. U osób z wyjątkowo silną alergią może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, a nawet martwica skóry. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty.

Czy mrówki gryzą? Tak, ale jest to zdarzenie bardzo sporadyczne. Jeszcze rzadziej zdarza się, że będzie to niebezpieczne dla człowieka. Warto jednak wiedzieć, jak reagować, aby być zawczasu ubezpieczonym.