Oświetlenie na prąd czy lampy solarne w ogrodzie? Porównujemy możliwości

W ogrodzie nie możemy się obejść bez oświetlenia. To ono decyduje o bezpieczeństwie i komforcie poruszania się po wszystkich ścieżkach. Ma również znaczenie dekoracyjne. Wśród lamp sprawdzających się w ogrodzie, do wyboru mamy zarówno tradycyjne oświetlenie, wymagające podłączenia do prądu, jak i lampy solarne. Jakie możliwości oferuje każde z tych rozwiązań?

Lampy na prąd – oświetlenie o wielu możliwościach

Wielu doradców poleca zakup oświetlenia na prąd. I faktycznie, lampy, które wymagają podłączenia do źródła prądu, przede wszystkim pozwalają na precyzyjne dopasowanie barwy światła, jego natężenia, a także kierunku padania światła. Choć do pracy wymagają one prądu, dostępne są obecnie nowoczesne modele, w których wykorzystana zostaje technologia LED. Tym samym stają się one energooszczędne, zużycie prądu jest bowiem stosunkowo niewielkie. Lampy zewnętrzne LED można znaleźć np. na stronie https://lightplus.pl/.

Zakup takich lamp wymaga przemyślenia, gdzie zostaną umieszczone poszczególne punkty świetlne. Ponadto konieczne jest przystosowanie instalacji elektrycznej. Niepodważalnym atutem jest jednak dostępność lamp zewnętrznych w wielu kształtach, rozmiarach, a także różnorodnej stylistyce. Dzięki temu można je dopasować do aranżacji przestrzeni zewnętrznej.

Lampy solarne – oszczędne i ekologiczne

Zwolennicy ekologicznych rozwiązań bardzo chętnie postawią na lampy solarne. Ten typ lamp nie wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej, co jest korzystne dla środowiska. Użytkownicy nie muszą również planować montażu dodatkowych i odpowiednio przystosowanych elementów należących do instalacji elektrycznej.

Lampy solarne korzystają z energii słonecznej, co oznacza, że „ładują się” za dnia. Włączają zaś tuż po zmroku, automatycznie. Ten sposób oświetlenia jest więc nie tylko ekologiczny, ale i wygodny dla domowników, którzy nie muszą samodzielnie włączać poszczególnych lamp o określonej porze, a następnie ich wyłączać. Lampy solarne po nastaniu dnia przestają oferować światło, za to znów odbywa się gromadzenie energii słonecznej.

Tego typu produkty potrafią zaskoczyć estetyką. Dodatkowo wprowadzają niezwykły klimat w przestrzeniach zewnętrznych.

Co lepiej wybrać?

Produkty solarne są ekologiczne i nie wymagają ponoszenia jakichkolwiek kosztów w trakcie ich eksploatacji. Niestety, nie pozwalają na dopasowanie mocy czy natężenia światła. Na tym polu wygrywa oświetlenie na prąd, ale jest ono mniej ekologiczne, a jego montaż bardziej wymagający.

Oba rozwiązania mają zatem zarówno zalety, jak i wady. Warto zatem przemyśleć, jakie mamy oczekiwania i potrzeby; zainspirować się już stworzonymi projektami czy poszukać porad na stronach, które traktują m.in. o wyposażeniu przestrzeni zewnętrznych, np. tutaj https://ihome24.pl/.

Ostateczna decyzja należy do użytkowników. Tak oświetlenie na prąd, jak i lampy solarne są w stanie uczynić przestrzeń ogrodową klimatyczną, praktyczną i ciekawą. Wystarczy przemyśleć, na jakich cechach i możliwościach zastosowania bardziej nam zależy.