Jak sprzedać elektronikę w lombardzie: Porady dla uzyskania najlepszej ceny

Elektronika to bardzo popularny towar na rynku wtórnym. Większość takich przedmiotów wciąż nadaje się do użytku, więc szkoda ich wyrzucać, pozostaje więc tylko pytanie: jak je sprzedać z największym zyskiem? Czy w lombardzie da się wynegocjować dobrą cenę?

Sprawdzenie różnych ofert

Lombardy nie mają stałego cennika. Każdy lombard dokonuje indywidualnej wyceny, dlatego proponowane kwoty za ten sam przedmiot będą się różnić w zależności od miejsca. Oznacza to, że przed sfinalizowaniem sprzedaży warto sprawdzić w kilku lombardach, ile są one w stanie zapłacić za dany przedmiot, i na tej podstawie wybrać najkorzystniejszą dla siebie propozycję. Najwięcej zwykle można dostać w dużych lombardach, jak Lombard Expres, gdzie asortyment elektroniki jest bardzo szeroki, a placówkom zależy na stałym powiększaniu swojej oferty.

Nie opłaca się natomiast ukrywanie wad sprzedawanego przedmiotu. Lombardy zwykle dokładnie sprawdzają stan techniczny skupowanych rzeczy, więc usterka ostatecznie i tak zostanie wykryta – znacznie lepsza pozycję negocjacyjną ma ten klient, który uczciwie przedstawia nie tylko zalety swojej elektroniki, ale i jej wady.

Oryginalne akcesoria

Do sprzętu elektronicznego potrzebne są zazwyczaj różnego rodzaju akcesoria: kable, ładowarki, uchwyty, zasilacze, piloty, słuchawki. Sprzedając cały komplet, wraz z przydatnymi gadżetami, można dostać wyższą sumę niż za pojedyncze urządzenie, bo nowy właściciel pewnie i tak będzie musiał te akcesoria dokupić. Najlepiej, gdy akcesoria są oryginalne, tego samego producenta co smartfon, telewizor albo komputer, prócz tego wartość przedmiotu podniesie oryginalne, fabryczne opakowanie, instrukcja obsługi, udokumentowana historia serwisowania sprzętu. Nawet takie drobiazgi jak etui czy smycz mogą pomóc w wynegocjowaniu lepszej ceny.

Poprawa wyglądu

W urządzeniach elektronicznych najważniejsza jest ich sprawność, ale kwestie wizualne też mają dla kupujących znaczenie. Przed sprzedażą warto więc starannie oczyścić obudowę sprzętu elektronicznego, usunąć uszkodzoną folię/szybkę ochronną, pozbyć się naklejek oraz innych pamiątek po poprzednich właścicielach. Czasami opłaca się także przeprowadzenie drobnej naprawy albo wymiana obudowy – usunięcie niektórych usterek w elektronice kosztuje grosze, a znacząco podniesie to wartość sprzedawanego sprzętu, jeśli będzie on w pełni sprawny.